Bydlení je základní životní potřeba. Praha 10 spravuje asi 3 500 z celkem 50 000 bytů na našem území. Základní otázka zní: Jak nakládat s obecními byty, aby přinášely prospěch všem?
Jako předsedkyně komise bytové politiky říkám, že o byty se musíme hlavně starat. Průběžně je opravovat a zároveň pomáhat těm, kteří se dostanou do bytové nouze. Obojí platí současně. Někteří nás kritizují, že jsme zvýšili mnoho let zmražené nájemné. Neříkají ale, že i po zvýšení je obecní nájemné na půlce toho tržního… Všem, kdo se v souvislosti např. s covidovou epidemií dostali do obtíží, nabízíme pomoc.
Neumíme vyhovět všem žadatelům o obecní byt. Pro jejich výběr ale máme transparentní pravidla. Místo dřívějšího náhodného losování vybíráme žadatele podle situace, v níž se nacházejí. Díky novému systému dostupného a sociálního bydlení, který jsme zavedli, jsme za rok našli byt pro 36 rodin s dětmi, 24 seniorů a 6 mladých lidí v startovacím bydlení. Mnoha dětem jsme pomohli dostat se z ubytoven. Značné množství bytů – loni celkem 43 – je určeno pro bydlení v zájmu obce (pro městské strážníky, hasiče, zdravotníky, učitele).
A kam jdou peníze z vybraného nájemného? Na opravy dalších bytů, které přivítají další žadatele. Loni jsme opravili 105 bytů (to je o 19 více než v r. 2018). Letos máme podobné cíle.
Na radnici funguje i Kontaktní centrum bydlení (pondělí a středa, 13.00–17.00 hod., tel. 267 093 225). S žádostí o pomoc se na ně obrátilo za rok více než 650 občanů. Zřídit chceme i protidluhovou a právní poradnu. Určité množství bytů chceme pronajímat i tržně – a příjem z nich investovat zpět do bydlení.
Převzato z měsíčníku „Praha 10“, červenec/srpen 2020
Garantem tohoto článku je Veronika Žolčáková
tel:+420 774 831 116
email: veronika.zolcakova@vlasta10.cz