Vážení příznivci dobrého dění na Praze 10,

zdravíme vás na sklonku masopustní doby v roce, který si budeme všichni pamatovat. Dobrou zprávou je, že pandemie nemoci COVID-19 postupně odeznívá – přesto je dobré se nechat očkovat a minimalizovat tak rizika ze zlého průběhu nemoci.

….

Úvodem ale přijměte naše slovo k zásadní události dnešních dnů, která nepochybně ovlivní i život v Česku. Přečtěte si vyjádření k ruské invazi na Ukrajinu, které sepsal předseda našeho zastupitelského klubu Pavel Mareš (VLASTA/KDU-ČSL).

UKRAJINA: Co můžeme dělat my v Praze 10?

Poslouchat více než hodinu urážky na svou zemi od vládce, jehož vojska máte za humny, je strašné. Přesně tak mluvil 21. února večer v ruské státní televizi Vladimir Putin o Ukrajincích, ukrajinské státnosti, identitě a politické tradici.

O Ukrajině jako takové.

Co s tím můžeme dělat my na komunální úrovni?

> Povzbuzovat Ukrajince a Ukrajinky, které známe osobně. Vlídným slovem. Gestem vyjadřujícím „držíme vám palce“. Sympatie léčí a v době hrozící války dvojnásob.

> Pomoct Ukrajině finančně. Doporučujeme humanitární pomoc organizace Člověk v tísni nebo příspěvek konkrétnímu dítěti v rámci projektu Adoptujsi.cz Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské. Obě organizace jsou důkazem fungující občanské společnosti a nevládního sektoru, který Putin tak nenávidí.

> Vzít si na sebe symbolicky stužku s ukrajinskými národními barvami: modrou a žlutou. Vžít se do postavení poníženého.

> Nedat na svých sociálních sítích šanci proputinovským trollům, těm, kdo zpochybňují ukrajinskou státnost nebo demokratické volby na Ukrajině.

Naše městská část Praha 10 je unikátní tím, že má na svém území ulici Ukrajinskou, Ruskou a Krymskou. Břehy Botiče ve Vršovicích spojuje Makuchova lávka, na památku muže protestujícího proti okupaci Československa sovětskými vojsky v srpnu 1968. Také za dokončení osvobození Prahy na sklonku 2. světové války jsme vděční hlavně ukrajinským vojákům.

To vše si v tyto dny připomínáme. Ukrajina má právo rozhodovat o své mírové budoucnosti sama, bez okupantů.

Pavel Mareš – předseda zastupitelského klubu Koalice VLASTA

Klidné čtení a pevné zdraví přejí

senátorka a starostka Renata Chmelová a členky a členové zastupitelského klubu Koalice VLASTA

Koalice VLASTA

email: info@vlasta10.cz

Ondřej Ertl

právník, sportovec

34 let, Starostové a nezávislí – Vinohrady

Kontakt: ertl.ondrej@gmail.com

Gesce: sport a volný čas, bytová politika

Ondřej se věnuje sportu a správě nemovitostí.

Na sportovním poli se nejdříve věnoval vrcholovému sportu a následně se zapojil do spolkového života sportovního prostředí, kde organizoval činnost sportovního oddílu, pořádal sportovní akce a pomáhal v rozvoji mladým talentům. V současné době Ondřej pracuje ve Sdružení sportovních svazů České republiky z.s., ve kterém pomáhá s administrativou a projekty sportovním svazů a spolkům.

Tomáš Janík

Geograf, krajinný ekolog a vedoucí skautského střediska

30 let, bez politické příslušnosti – Strašnice a Bohdalec

Kontakt: tomas.janik92@seznam.cz

Gesce: územní a strategický rozvoj, životní prostředí, doprava, volný čas

Tomáš se jako koordinátor procesů udržitelného rozvoje na radnici v uplynulém volebním období věnoval zejména propojování témat územního a strategického rozvoje, životního prostředí a dopravy. Působil jako analytik a je spoluautorem Mapy významných změn územního plánu a stavebních záměrů na Praze 10: https://strategieprodesitku.cz/mapy/.

Vyrůstal s výhledem na Kubáň a nyní zde žije s ženou a malou dcerkou. Po studiu historie a fyzické a sociální geografie působí v současné době na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde dodělává doktorské studium, a zároveň se odborně věnuje krajině ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy. Od svých desíti let je skautem, podílel se na vedení vzdělávacích kurzů pro vedoucí a vede skautské středisko Scarabeus s klubovnou na Bohdalci.

Gabriela Kolářová

finanční analytička, místopředsedkyně STAN Praha 10

36 let, Starostové a nezávislí – Zahradní Město

Kontakt: gabii.kolarova@gmail.com

Gabriela nejprve vystudovala hotelový management a následně se profesně věnovala hotelnictví a cestovnímu ruchu. Po rodičovské dovolené se rozhodla směřovat svoji profesní dráhu do oblasti financí a s tím přišlo i odhodlání doplnit si formální vzdělání v magisterském programu Ekonomika a management. V současné době pracuje jako finanční analytička pro nadnárodní společnost. Její silnou stránkou je naprostá organizovanost – příkladem je trojboj „rodina, studium, zaměstnání“, který operativně proměnila v „rodina, komunální politika, zaměstnání“. Gabriela je místopředsedkyní STAN Praha 10. Je vdaná, má dvě dcery a žije s rodinou na Zahradním Městě.