Magické datum 2. 2. 2022 patřilo na Desítce Jindřichu Waldesovi. Na počest věhlasného podnikatele, sběratele, mecenáše umění a sportu se v tento den u nás otevřely hned dvě výstavy! Tu první, která byla instalována v kulturním centru Vzlet, připravili zaměstnanci radnice. Sestávala z předmětů a materiálů, které ze svých archivů a osobních sbírek poskytli zdejší občané. Druhá expozice, zapůjčená z Národního technického muzea, je stále k vidění na náměstí Svatopluka Čecha.

 

Praha 10 se rozhodla Waldese představit opravdu komplexně. Už vloni v říjnu odstartovala s ním spojenou dobrodružnou hru ve starých Vršovicích. Účastníci při ní mohli až do konce února hledat v ulicích 11 tematických předmětů a získat „Waldesův diamant“. „Zároveň jsme naše občany vyzvali, ať nám nosí předměty nebo materiály spojené s Waldesovou továrnou. Chtěl bych jim moc poděkovat, sešly se nám od nich vskutku zajímavé exponáty,“ popisuje vznik výstavky ve Vzletu místostarosta pro kulturu David Kašpar.

Expozice nazvaná „Fenomén Koh-i-noor“ byla umístěna ve venkovní výloze (tzv. rohovce) Vzletu a zájemci si ji mohli prohlédnout nejen zevnitř, ale také přímo z ulice. Mezi autory byli uvedeni i občané, kteří městské části zapůjčili své vlastní předměty. Také se formou příběhů podařilo zaznamenat jejich vzpomínky, které přetiskujeme v druhé části tohoto textu.

Souběžně s továrními střípky si lidé mohli na nedalekém náměstí Svatopluka Čecha začít vychutnávat také druhou výstavu nazvanou „Jindřich Waldes – podnikatel, sběratel, mecenáš“. Vytvořilo ji Národní technické muzeum, kde slavila velkolepý úspěch již v minulém roce. A oprávněně, jedná se o výsledek obšírného vědeckého bádání, který uceleně a podrobně vypráví o Waldesově životě a díle. Máme velkou radost, že muzeum zapůjčilo výstavu právě do Prahy 10, která je s průmyslníkem bytostně spjata. Osmadvacet panelů je doslova nabitých informacemi o stvořiteli světa Koh-i-nooru a vy je můžete na „Čecháči“ studovat až do konce dubna.

„Národní technické muzeum zasluhuje velké poděkování za skvělou spolupráci. Jeho výstava přináší našemu ‚waldesovskému projektu‘ ještě širší kontext. Dozvíte se například o poměrech, z nichž Waldes pocházel, o počátcích jeho podnikání nebo o rozsáhlé síti jeho továren po celém světě. Troufnu si říct, že kdo se zúčastnil naší hry a zhlédne obě výstavy, stává se tak trochu expertem na Waldese a jeho Koh-i-noor,“ shrnuje David Kašpar a dodává: „Celý přibližně půlroční program je navíc situovaný do veřejného prostoru. To je samozřejmě dobré i z epidemiologického hlediska, ale podtrhuje to i náš dlouhodobý názor, že umění patří nejen do galerií, ale i do ulic.“

Převzato z měsíčníku „Praha 10“, březen 2022.

 

Garantem tohoto článku je David Kašpar
email: david.kaspar@praha10.cz

Ondřej Ertl

právník, sportovec

34 let, Starostové a nezávislí – Vinohrady

Kontakt: ertl.ondrej@gmail.com

Gesce: sport a volný čas, bytová politika

Ondřej se věnuje sportu a správě nemovitostí.

Na sportovním poli se nejdříve věnoval vrcholovému sportu a následně se zapojil do spolkového života sportovního prostředí, kde organizoval činnost sportovního oddílu, pořádal sportovní akce a pomáhal v rozvoji mladým talentům. V současné době Ondřej pracuje ve Sdružení sportovních svazů České republiky z.s., ve kterém pomáhá s administrativou a projekty sportovním svazů a spolkům.

Tomáš Janík

Geograf, krajinný ekolog a vedoucí skautského střediska

30 let, bez politické příslušnosti – Strašnice a Bohdalec

Kontakt: tomas.janik92@seznam.cz

Gesce: územní a strategický rozvoj, životní prostředí, doprava, volný čas

Tomáš se jako koordinátor procesů udržitelného rozvoje na radnici v uplynulém volebním období věnoval zejména propojování témat územního a strategického rozvoje, životního prostředí a dopravy. Působil jako analytik a je spoluautorem Mapy významných změn územního plánu a stavebních záměrů na Praze 10: https://strategieprodesitku.cz/mapy/.

Vyrůstal s výhledem na Kubáň a nyní zde žije s ženou a malou dcerkou. Po studiu historie a fyzické a sociální geografie působí v současné době na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde dodělává doktorské studium, a zároveň se odborně věnuje krajině ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy. Od svých desíti let je skautem, podílel se na vedení vzdělávacích kurzů pro vedoucí a vede skautské středisko Scarabeus s klubovnou na Bohdalci.

Gabriela Kolářová

finanční analytička, místopředsedkyně STAN Praha 10

36 let, Starostové a nezávislí – Zahradní Město

Kontakt: gabii.kolarova@gmail.com

Gabriela nejprve vystudovala hotelový management a následně se profesně věnovala hotelnictví a cestovnímu ruchu. Po rodičovské dovolené se rozhodla směřovat svoji profesní dráhu do oblasti financí a s tím přišlo i odhodlání doplnit si formální vzdělání v magisterském programu Ekonomika a management. V současné době pracuje jako finanční analytička pro nadnárodní společnost. Její silnou stránkou je naprostá organizovanost – příkladem je trojboj „rodina, studium, zaměstnání“, který operativně proměnila v „rodina, komunální politika, zaměstnání“. Gabriela je místopředsedkyní STAN Praha 10. Je vdaná, má dvě dcery a žije s rodinou na Zahradním Městě.