Magické datum 2. 2. 2022 patřilo na Desítce Jindřichu Waldesovi. Na počest věhlasného podnikatele, sběratele, mecenáše umění a sportu se v tento den u nás otevřely hned dvě výstavy! Tu první, která byla instalována v kulturním centru Vzlet, připravili zaměstnanci radnice. Sestávala z předmětů a materiálů, které ze svých archivů a osobních sbírek poskytli zdejší občané. Druhá expozice, zapůjčená z Národního technického muzea, je stále k vidění na náměstí Svatopluka Čecha.
Praha 10 se rozhodla Waldese představit opravdu komplexně. Už vloni v říjnu odstartovala s ním spojenou dobrodružnou hru ve starých Vršovicích. Účastníci při ní mohli až do konce února hledat v ulicích 11 tematických předmětů a získat „Waldesův diamant“. „Zároveň jsme naše občany vyzvali, ať nám nosí předměty nebo materiály spojené s Waldesovou továrnou. Chtěl bych jim moc poděkovat, sešly se nám od nich vskutku zajímavé exponáty,“ popisuje vznik výstavky ve Vzletu místostarosta pro kulturu David Kašpar.
Expozice nazvaná „Fenomén Koh-i-noor“ byla umístěna ve venkovní výloze (tzv. rohovce) Vzletu a zájemci si ji mohli prohlédnout nejen zevnitř, ale také přímo z ulice. Mezi autory byli uvedeni i občané, kteří městské části zapůjčili své vlastní předměty. Také se formou příběhů podařilo zaznamenat jejich vzpomínky, které přetiskujeme v druhé části tohoto textu.
Souběžně s továrními střípky si lidé mohli na nedalekém náměstí Svatopluka Čecha začít vychutnávat také druhou výstavu nazvanou „Jindřich Waldes – podnikatel, sběratel, mecenáš“. Vytvořilo ji Národní technické muzeum, kde slavila velkolepý úspěch již v minulém roce. A oprávněně, jedná se o výsledek obšírného vědeckého bádání, který uceleně a podrobně vypráví o Waldesově životě a díle. Máme velkou radost, že muzeum zapůjčilo výstavu právě do Prahy 10, která je s průmyslníkem bytostně spjata. Osmadvacet panelů je doslova nabitých informacemi o stvořiteli světa Koh-i-nooru a vy je můžete na „Čecháči“ studovat až do konce dubna.
„Národní technické muzeum zasluhuje velké poděkování za skvělou spolupráci. Jeho výstava přináší našemu ‚waldesovskému projektu‘ ještě širší kontext. Dozvíte se například o poměrech, z nichž Waldes pocházel, o počátcích jeho podnikání nebo o rozsáhlé síti jeho továren po celém světě. Troufnu si říct, že kdo se zúčastnil naší hry a zhlédne obě výstavy, stává se tak trochu expertem na Waldese a jeho Koh-i-noor,“ shrnuje David Kašpar a dodává: „Celý přibližně půlroční program je navíc situovaný do veřejného prostoru. To je samozřejmě dobré i z epidemiologického hlediska, ale podtrhuje to i náš dlouhodobý názor, že umění patří nejen do galerií, ale i do ulic.“
Převzato z měsíčníku „Praha 10“, březen 2022.
email: david.kaspar@praha10.cz