Nejdřív COVID-19, pak válka. Nejdřív tisíce nemocných, teď tisíce válečných uprchlíků v Praze 10.

Zvládáme to, protože držíme spolu.

Jídlo, bydlení a bezpečí poskytují Ukrajincům stát, samospráva, ale i stovky rukou ochotných poskytnout prázdné pokoje, byt či nemovitost za Prahou. Obrovský dík patří dobrovolníkům, nezisku, charitám a dalším.

A pak jsou nedobré nápady. Třeba pirátští radní prosazovali, aby ženy a děti ubytované v Bytovém domě Malešice nosily na ruce červený náramek. Prý pro lepší identifikaci na vrátnici a při výdeji jídla.

Páska funguje jako privilegium někde na dovolené, kde vás díky ní obslouží. U uprchlic v Malešicích jde o bezpečnostní riziko. Ženy s viditelnou páskou na ruce, které mluví cizím jazykem a nakupují v supermarketu, se můžou stát snadným terčem pro falešné pracovní agentury, osamělé vlky či organizovaný zločin. Nápad zůstal mimo hru.

Nejsme naivní, čekají nás těžké chvíle. Když ale vidíme, jak umíme pomáhat a jakou chuť žít a postavit se na vlastní nohy mají samy Ukrajinky – máme naději, že to dopadne dobře.

Převzato z měsíčníku „Praha 10“, květen 2022

Garantem tohoto článku je Pavel Mareš
tel:+420 721 285 237
email: pavel.mares@vlasta10.cz

Ondřej Ertl

právník, sportovec

34 let, Starostové a nezávislí – Vinohrady

Kontakt: ertl.ondrej@gmail.com

Gesce: sport a volný čas, bytová politika

Ondřej se věnuje sportu a správě nemovitostí.

Na sportovním poli se nejdříve věnoval vrcholovému sportu a následně se zapojil do spolkového života sportovního prostředí, kde organizoval činnost sportovního oddílu, pořádal sportovní akce a pomáhal v rozvoji mladým talentům. V současné době Ondřej pracuje ve Sdružení sportovních svazů České republiky z.s., ve kterém pomáhá s administrativou a projekty sportovním svazů a spolkům.

Tomáš Janík

Geograf, krajinný ekolog a vedoucí skautského střediska

30 let, bez politické příslušnosti – Strašnice a Bohdalec

Kontakt: tomas.janik92@seznam.cz

Gesce: územní a strategický rozvoj, životní prostředí, doprava, volný čas

Tomáš se jako koordinátor procesů udržitelného rozvoje na radnici v uplynulém volebním období věnoval zejména propojování témat územního a strategického rozvoje, životního prostředí a dopravy. Působil jako analytik a je spoluautorem Mapy významných změn územního plánu a stavebních záměrů na Praze 10: https://strategieprodesitku.cz/mapy/.

Vyrůstal s výhledem na Kubáň a nyní zde žije s ženou a malou dcerkou. Po studiu historie a fyzické a sociální geografie působí v současné době na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde dodělává doktorské studium, a zároveň se odborně věnuje krajině ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy. Od svých desíti let je skautem, podílel se na vedení vzdělávacích kurzů pro vedoucí a vede skautské středisko Scarabeus s klubovnou na Bohdalci.

Gabriela Kolářová

finanční analytička, místopředsedkyně STAN Praha 10

36 let, Starostové a nezávislí – Zahradní Město

Kontakt: gabii.kolarova@gmail.com

Gabriela nejprve vystudovala hotelový management a následně se profesně věnovala hotelnictví a cestovnímu ruchu. Po rodičovské dovolené se rozhodla směřovat svoji profesní dráhu do oblasti financí a s tím přišlo i odhodlání doplnit si formální vzdělání v magisterském programu Ekonomika a management. V současné době pracuje jako finanční analytička pro nadnárodní společnost. Její silnou stránkou je naprostá organizovanost – příkladem je trojboj „rodina, studium, zaměstnání“, který operativně proměnila v „rodina, komunální politika, zaměstnání“. Gabriela je místopředsedkyní STAN Praha 10. Je vdaná, má dvě dcery a žije s rodinou na Zahradním Městě.