Zástupci koalic SPOLEČNĚ PRO PRAHU 10 (ODS a TOP 09) a koalice VLASTA, STAN a KDU-ČSL podepsali ve čtvrtek večer koaliční smlouvu. Starostou desáté městské části by se po schválení zastupitelstvem měl stát Martin Valovič (ODS), prvním místostarostou potom Tomáš Pek (TOP 09). Strany se včera dohodly také na programových prioritách a na tom, kdo povede další klíčové gesce v radě městské části.

„Mám radost, že Prahu 10 čeká v dalších letech rozvoj, odpovědné vedení a že máme možnost dotáhnout kvalitní projekty z minulých let, stejně jako nastartovat řadu nových. Budoucí koalice je složená ze stran, které dostaly největší důvěru voličů v letošních volbách. Máme proto nejen přesvědčivou většinu v zastupitelstvu, ale hlavně silný mandát od voličů na Desítce. To nám dává možnost plnit náš program, který je postaven na snaze měnit Desítku nejen na papíře, ale formou konkrétních projektů a opatření i v reálném životě,“ říká Martin Valovič (ODS), který je stranami nominován na starostu městské části.

Koaliční smlouva Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09) VLASTA, STAN s podporou KDU-ČSL obsahuje programové cíle na další 4 roky.

„Programová shoda pro nás byla důležitá. Je skvělé, že jsme se dokázali dohodnout na odpovědném hospodaření městské části Praha 10, investicích do oprav a výstavby škol, na bytové politice ale třeba i na zlepšování životního prostředí a veřejných prostor Prahy 10. Čeká nás mnoho důležitých projektů, takže je dobře, že hledání shody při sestavování koaliční smlouvy bylo hladké. Věřím, že Prahu 10 čeká významná změna k lepšímu, a to i přes současnou obtížnou ekonomickou situaci,“ říká Tomáš Pek (TOP 09), budoucí první místostarosta.

V koaliční smlouvě je také návrh personálního obsazení Rady městské části.

 “V Radě městské části chceme konstruktivně spolupracovat na dalším rozvoji naší obce a navázat na řešená témata z předchozího volebního období. Máme před sebou nové výzvy, na které jsme připraveni reagovat. V naší kompetenci bude sociální, zdravotní a rodinná politika, životní prostředí a udržitelnost. V nové Radě městské části budeme v případě zvolení zastávat také téma energetického managementu a digitalizace. Pokračovat bude díky nám také úspěšné zapojení Desítky mezi tzv. Zdravá města, kde Praha 10 obhajuje vysokou úspěšnost kvality života mezi českými městy,” říká David Kašpar, lídr za koalici VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL, který je nominantem na post místostarosty.

Pokud jde o rozdělení gescí, strany se dohodly na následujícím uspořádání: Martin Valovič (ODS) – územní rozvoj, územní plán, podpora podnikání, vnější vztahy a Nový Eden, Tomáš Pek (TOP 09) – majetek včetně radnice, akciové společnosti a kulturní památky, David Kašpar (STAN) – sociální a rodinná politika, zdravotnictví, Olga Koumarová (ODS) – investice do budov ZŠ a MŠ, finance a rozpočet, Radek Lojda (TOP 09) bytová politika, bezpečnost, dotace, Pavel Šutka (ODS)  – kultura, sport a volnočasové aktivity, Ondřej Počarovský (TOP 09) – školství, Milan Maršálek (VLASTA) – životní prostředí a udržitelnost, MA21, Mikuláš Pobuda (ODS) – doprava, IT a Smart Cities.

Koaliční smlouva uzavřená mezi volebními stranami Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09) a
VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL při Zastupitelstvu městské části Praha 10 ve volebním období 2022–2026 ke stažení na tomto odkaze.

Ondřej Ertl

právník, sportovec

34 let, Starostové a nezávislí – Vinohrady

Kontakt: ertl.ondrej@gmail.com

Gesce: sport a volný čas, bytová politika

Ondřej se věnuje sportu a správě nemovitostí.

Na sportovním poli se nejdříve věnoval vrcholovému sportu a následně se zapojil do spolkového života sportovního prostředí, kde organizoval činnost sportovního oddílu, pořádal sportovní akce a pomáhal v rozvoji mladým talentům. V současné době Ondřej pracuje ve Sdružení sportovních svazů České republiky z.s., ve kterém pomáhá s administrativou a projekty sportovním svazů a spolkům.

Tomáš Janík

Geograf, krajinný ekolog a vedoucí skautského střediska

30 let, bez politické příslušnosti – Strašnice a Bohdalec

Kontakt: tomas.janik92@seznam.cz

Gesce: územní a strategický rozvoj, životní prostředí, doprava, volný čas

Tomáš se jako koordinátor procesů udržitelného rozvoje na radnici v uplynulém volebním období věnoval zejména propojování témat územního a strategického rozvoje, životního prostředí a dopravy. Působil jako analytik a je spoluautorem Mapy významných změn územního plánu a stavebních záměrů na Praze 10: https://strategieprodesitku.cz/mapy/.

Vyrůstal s výhledem na Kubáň a nyní zde žije s ženou a malou dcerkou. Po studiu historie a fyzické a sociální geografie působí v současné době na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde dodělává doktorské studium, a zároveň se odborně věnuje krajině ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy. Od svých desíti let je skautem, podílel se na vedení vzdělávacích kurzů pro vedoucí a vede skautské středisko Scarabeus s klubovnou na Bohdalci.

Gabriela Kolářová

finanční analytička, místopředsedkyně STAN Praha 10

36 let, Starostové a nezávislí – Zahradní Město

Kontakt: gabii.kolarova@gmail.com

Gabriela nejprve vystudovala hotelový management a následně se profesně věnovala hotelnictví a cestovnímu ruchu. Po rodičovské dovolené se rozhodla směřovat svoji profesní dráhu do oblasti financí a s tím přišlo i odhodlání doplnit si formální vzdělání v magisterském programu Ekonomika a management. V současné době pracuje jako finanční analytička pro nadnárodní společnost. Její silnou stránkou je naprostá organizovanost – příkladem je trojboj „rodina, studium, zaměstnání“, který operativně proměnila v „rodina, komunální politika, zaměstnání“. Gabriela je místopředsedkyní STAN Praha 10. Je vdaná, má dvě dcery a žije s rodinou na Zahradním Městě.