Koncepční rozvoj městských ploch má nezastupitelný význam, na sídlištích to platí hned dvakrát.
V průběhu listopadu byla v budově úřadu Městské části Praha 10 ve Středisku územního rozvoje k dispozici předfinální verze tzv. dílčích generelů veřejných prostranství pro desítková sídliště Malešice a Skalka. Tyto dokumenty bylo možné připomínkovat v rámci třech veřejných setkáních, které organizovala Kancelář hlavního architekta MČ Praha 10 ve spolupráci se zpracovateli z renomovaného architektonického ateliéru UNIT architekti, se kterým Desítka spolupracuje na těchto koncepčních podkladech rozvoje veřejných prostranství dlouhodobě. Relevantní podněty budou architekty zapracovány do konečné podoby generelů. Své připomínky přidali také naši zastupitelé Milan Maršálek a Tomáš Janík, kteří se územním a udržitelným rozvojem dlouhodobě zabývají.
Generely veřejných prostranství jsou dokumenty, které navrhují, jak by dané lokality měly do budoucna vypadat. Proto také slouží jako podklad pro rozhodování orgánů městské části ohledně záměrů v předmětných územích Prahy 10. V roce 2016 byl zpracován Generel veřejných prostranství pro celou Prahu 10 a následně docházelo ke zpracování dílčích generelů pro exponované lokality Desítky. Podrobně je možné je dohledat a nastudovat zde viz). Nyní přišel čas i na Skalku a Malešice, kde převažuje modernistická sídlištní zástavba. Jak jsme deklarovali ve volebním programu, kvalita života, tedy i veřejných prostranství na sídlištích, je jednou z významných priorit Koalice Vlasta, STAN a KDU-ČSL.
V případě Malešic se generel zaměřil zejména na zelená prostranství. Navrhuje podpořit vstup do Malešického parku při ulicích Cerhenická a Nad Vodovodem, dále vidí potenciál v parku při ulici V Úžlabině. V rámci připomínek bychom v tomto případě uvítali detailnější rozkreslení cestní sítě v tomto dnes spíše opomíjeném parku zasluhujícím pozornost a revitalizaci. Navíc celá ulice V Úžlabině může sloužit jako příjemná zklidněná alternativa k Černokostelecké a Počernické ulici pro pěší a cyklo dopravu západo-východním směrem od Vinohradské po Limuzskou ulici. Souhlasíme, že dalšími prostranstvími zasluhující pozornost je předprostor Oázy, který by vzhledem k plánované výstavbě mohl projít proměnou v reprezentativnější místo, a náměstíčko u Tuklatské ulice. Velký potenciál pro klidnější využití mají prostory mezi panelovými domy na sídlišti Malešice, zde je možné s místními dále rozvíjet přesnou podobu veřejných prostranství. Většinou se předpokládá podobný charakter, jaký zde již nyní funguje – tedy zeleň v kombinaci s (nejen) dětskými hřišti.
Na Skalce je zásadním prostorem okolí metra a zastávek autobusů, které by bylo dobré generelem více rozpracovat. Navazující prostor směrem na východ je bohužel velmi rozdrobený co do vlastnické struktury. Zde generel navrhuje hierarchizaci prostorů podle způsobu a intenzity jejich využití. Dále doplňujeme důležitost přehlednosti prostranství pro větší pocit bezpečí. Generel i náš “Plán pro Desítku” podporují zelené propojení od Skalky směrem k Drážní promenádě v místech bývalého elektrického vedení. Zde by generel měl více rozpracovat síť cest a také podpořit přímější propojení na zelenou plochu mezi ulicemi Dürerova, Na Padesátém a Přetlucká. Toto zelené propojení má potenciál pokračovat dále směrem k Tescu a Depu Hostivař. U lokalitního náměstí Nedvězská pak podporujeme lepší průchodnost, tedy revitalizaci cest, nicméně nadbytečné nám připadá dělat povrch mlatový, vzhledem k tomu, jak důležitá je v dnešním městě zeleň, která zde nyní je. Pomáhá zpomalovat ohřívání města a odtok při přívalových srážkách. Funkci místa setkávání může místo náměstíčka plnit nedaleký liniový park Skalka.
Oba generely by měly být dokončeny do konce roku 2023. Vedle vzniku proaktivního koncepčního dokumentu chceme podpořit rychlé prosazení konkrétních realizací. Takových, která budou v souladu s tezí podpory budování modrozelené infrastruktury města podporující lokální adaptační opatření ke klimatické změně, a která současně vyjdou vstříc praktickým požadavkům a potřebám obyvatel v místě jejich bydliště. To jsou prvotní a nejdůležitější uživatelé dotčeného veřejného prostoru.
Kontaktní osoby v případě dodatečných připomínek ke generelu veřejných prostranství:
Milan Maršálek
radní pro životní prostředí a udržitelnost, zastupitel MČ Praha 10
Tomáš Janík
zastupitel MČ Praha 10
tel:+420 732 527 171
email: milan.marsalek@vlasta10.cz