Víte jak sociální pracovníci mohou pomoci v těžkých životních situacích? Co vlastně takový sociální pracovník či pracovnice dělá? Odbor sociální připravil sérii článků v rámci projektu „Zviditelnění sociální práce a osvěta směrem k veřejnosti“. Ten vychází především ze společného setkávání pracovních skupin Komunitního plánování sociálních služeb na Praze 10. Při výkonu sociální práce se setkávají s řadou představ a mýtů jak o sociální práci tak o klientech sociálních služeb. Někteří lidé mohou mít zkreslenou představu o kompetencích a metodách používaných při výkonu sociální práce a také je často zatížena předsudky vůči uživatelům a uživatelkám sociálních služeb nebo osoby nějakým způsobem se odlišující (např. osoby s poruchami zraku, rodiče dětí se zdravotním postižením). Projekt chceme zaměřit na předání informací o sociální práci široké veřejnosti.
Příběh Gabriely a Petra
Gabriela s Petrem se seznámili těsně po střední škole. Gabriela po maturitě pracovala jako zdravotní sestřička a Petr dálkově vystudoval vysokou školu. Byli velmi šťastní, když Gabriela otěhotněla, a ještě šťastnější, když se jim narodila dvojčata-holčičky. Dcerám ještě nebyl rok, když Gabriela otěhotněla podruhé. Třetí dítě, chlapeček, se bohužel narodilo s těžkým zdravotním postižením. Ještě v nemocnici se dozvěděli o službách rané péče.
Raná péče je bezplatná terénní sociální služba, která poskytuje podporu rodině s dítětem do sedmi let věku, jež je zdravotně postižené. Kromě podpory samotné rodiny se služba zaměřuje i na podporu vývoje dítěte s ohledem na jeho specifické potřeby. Služby se zaměřují na výchovné a aktivizační činnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, sociálně terapeutické činnosti a pomoc při obstarávání osobních záležitostí.
Další nečekaná rána
O sedm let později však udeřila další nečekaná rána, Petr onkologicky onemocněl. Rodina ze dne na den přišla o hlavní příjem živitele rodiny. Našetřené peníze rychle došly. Gabriela se vrátila do práce alespoň na poloviční úvazek. Neměli žádné příbuzné a styděli se říct si o pomoc, nikdy o žádné sociální dávky mimo příspěvek na péči na syna se zdravotním postižením nežádali.
Pomoc sociálního odboru
Paní Gabriela byla velmi zoufalá a psychicky i fyzicky vyčerpaná. Jednou šla nakupovat do nákupního centra Eden, před nímž se shodou okolností ve stejný den konal Veletrh sociálních a návazných služeb, který pořádá Odbor sociální ÚMČ Praha 10. Tam oslovila sociální pracovnici a domluvily se na společné schůzce na úřadě. Sociální pracovnice Gabriele poskytla odborné sociální poradenství a spolu došly k závěru, že nejdůležitějším tématem jsou nyní finance. Gabriela se při schůzce dozvěděla informace o sociálních dávkách, které rodina nepobírá, ale může, a také o dotačním programu pro rodiny s dětmi s těžkým zdravotním postižením. Kromě všech informací odcházela Gabriela z úřadu i s ujištěním, že možnosti k řešení rodinné situace existují.
Veškeré nepojistné sociální dávky v současné době vyřizuje a vyplácí Úřad práce. Sociální dávky pokrývají nejrůznější oblasti života. Vlastní kategorii mají dávky pro osoby v hmotné nouzi, které mohou pobírat příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Podporu pak mohou doplnit i dávky jako příspěvek na péči nebo příspěvky a dávky pro osoby se zdravotním postižením. Pro jednorázové výdaje a nepředvídatelné situace je v některých případech možné čerpat mimořádnou okamžitou pomoc.
Zdravotní stav Petra je nyní stabilizovaný, dochází na chemoterapii a má silnou motivaci se uzdravit. Gabriela se uklidnila, že mají finanční situaci pod kontrolou, a jak sama sdělila sociální pracovnici, velmi jí pomohlo, že se jí svěřila a nemusela být na to sama.
Dotační program městské části Praha 10 na podporu dětí z MČ Praha 10 s těžkým zdravotním postižením a jejich rodin vyhlašuje městská část již několik let a jeho účelem je finanční podpora rodin spočívající v kompenzaci části nákladů, které vznikají v souvislosti s plněním školní docházky. Program je určen pro děti s průkazem ZTP/P, které mají trvalé bydliště na Praze 10 a plní školní docházku denní formou. Finanční podporu městská část poskytuje vždy po uplynutí školního pololetí a je nutné o ni požádat v předem daném období.
Převzato z měsíčníku „Praha 10“, červenec/srpen 2024.
tel:+420 774 831 116
email: veronika.zolcakova@vlasta10.cz