Víte jak sociální pracovníci mohou pomoci v těžkých životních situacích? Co vlastně takový sociální pracovník či pracovnice dělá? Odbor sociální připravil sérii článků v rámci projektu „Zviditelnění sociální práce a osvěta směrem k veřejnosti“. Ten vychází především ze společného setkávání pracovních skupin Komunitního plánování sociálních služeb na Praze 10. Při výkonu sociální práce se setkávají s řadou představ a mýtů jak o sociální práci tak o klientech sociálních služeb. Někteří lidé mohou mít zkreslenou představu o kompetencích a metodách používaných při výkonu sociální práce a také je často zatížena předsudky vůči uživatelům a uživatelkám sociálních služeb nebo osoby nějakým způsobem se odlišující (např. osoby s poruchami zraku, rodiče dětí se zdravotním postižením). Projekt chceme zaměřit na předání informací o sociální práci široké veřejnosti.
PŘÍPAD MICHALA K.
Michal byl velice úspěšný realitní makléř. Dva roky žil s přítelkyní Danielou, plánovali rodinu a společnou budoucnost. Den po svých třiatřicátých narozeninách, kdy se vracel autem ze služební cesty, nezvládl řízení a havaroval.
Na první pohled malá nehoda měla pro Michala nedozírné následky. Verdikt lékařů zněl: poškození míchy a ochrnutí od pasu dolů. Daniela neunesla, že bude žít s mužem na vozíku, a Michala opustila. Na odbor sociální se s žádostí o pomoc obrátila Michalova maminka, která o něj po nehodě pečovala. Sociální pracovnice navštívila Michala a zkontaktovala jej nejdříve s Centrem Paraple, kde Michal využil třítýdenní služby pobytové sociální rehabilitace.
Invalidní důchod
Sociální pracovnice mu pomohla i při vyřizování dalších praktických věcí. Michal zatím pobíral dávky nemocenského pojištění, ale protože byl jeho zdravotní stav neměnný a ochrnutí bylo podle lékařů trvalé, podal si žádost o invalidní důchod.
— Invalidní důchod je dávkou důchodového pojištění sloužící k finanční podpoře osob, jejichž nepříznivý zdravotní stav jim dlouhodobě znemožňuje plnohodnotné pracovní zapojení. Pro většinu osob je k vyřízení žádosti příslušná Česká správa sociálního zabezpečení. Žádost o invalidní důchod si můžete podat kdykoli, jestliže vám váš zdravotní stav dlouhodobě neumožňuje se plnohodnotně zapojit do pracovního procesu.
Příspěvek na péči
Michal si na Úřadu práce ČR požádal i o příspěvek na péči, o průkaz osoby se zdravotním postižením a příspěvek na mobilitu.
— Příspěvek na péči je nepojistná sociální dávka pro osoby, které potřebují péči nebo pomoc druhé osoby, z této dávky potom čerpají na úhradu sociálních služeb. Příspěvek na mobilitu je určen na úhradu dopravy pro osoby se zdravotním postižením. Náleží osobám, kterým byl přiznán průkaz pro osoby se zdravotním postižením ve stupni ZTP nebo ZTP/P.
Michalův byt nebyl uzpůsoben pro člověka pohybujícího se na invalidním vozíku, proto se musel upravit, aby se v něm Michal mohl sám pohybovat a obsloužit. Sociální pracovnice doporučila podat žádost o příspěvek na úpravu bytu, který alespoň částečně pomůže pokrýt náklady spojené s rekonstrukcí bytu.
— Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba se zdravotním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku. Smyslem příspěvku je pomoci těmto osobám financovat pomůcky, které jim pomohou v každodenním životě nebo jim umožní sebeobsluhu.
Průkaz ZTP
Postupem času a po zajištění první finanční podpory se Michal soustředil i na rehabilitaci. Nakonec mu byl přiznán invalidní důchod, dostal i příspěvek na péči a po vydání průkazu pro osoby se zdravotním postižením (ZTP) mu sociální pracovnice pomohla vyřídit také parkovací průkaz do auta.
— Parkovací průkaz označující vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou mohou získat držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P, s výjimkou osob postižených úplnou nebo praktickou hluchotou. Platnost parkovacího průkazu je stejná jako platnost průkazu ZTP nebo ZTP/P.
V současné době, již dva roky po nehodě, se Michal snaží žít aktivním životem. Na rehabilitaci se seznámil se Soňou, kterou potkal stejný osud po pádu ze schodů. Přestože je jejich vztah dosud čerstvý, oba cítí, že je naplňuje, a dovedou být zase šťastní.
Převzato z měsíčníku „Praha 10“, říjen 2024.
tel:+420 774 831 116
email: veronika.zolcakova@vlasta10.cz
