Víte jak sociální pracovníci mohou pomoci v těžkých životních situacích? Co vlastně takový sociální pracovník či pracovnice dělá? Odbor sociální připravil sérii článků v rámci projektu „Zviditelnění sociální práce a osvěta směrem k veřejnosti“. Ten vychází především ze společného setkávání pracovních skupin Komunitního plánování sociálních služeb na Praze 10. Při výkonu sociální práce se setkávají s řadou představ a mýtů jak o sociální práci tak o klientech sociálních služeb. Někteří lidé mohou mít zkreslenou představu o kompetencích a metodách používaných při výkonu sociální práce a také je často zatížena předsudky vůči uživatelům a uživatelkám sociálních služeb nebo osoby nějakým způsobem se odlišující (např. osoby s poruchami zraku, rodiče dětí se zdravotním postižením). Projekt chceme zaměřit na předání informací o sociální práci široké veřejnosti.
PŘÍBĚH PANA OLDŘICHA
Pan Oldřich (75 let) celý život žil jen s maminkou, posledních několik let o ni pečoval a ztratil všechny kontakty se svými přáteli a známými, z příbuzných také nikoho nemá. Je zcela soběstačný v péči o sebe, ale je velice osamocený. Na odbor sociální se obrátil s neobvyklou žádostí. Pana Oldřicha velmi trápí, co s ním bude, až zemře. Jeho přáním je, aby byl důstojně pohřben a uložen do rodinného hrobu k mamince.
Sociální pracovník informoval pana Oldřicha o možnosti předplaceného pohřbu. Protože pan Oldřich nechtěl jít na sjednanou první schůzku do pohřebního ústavu sám, sociální pracovník jej doprovodil.
— Na schůzku si připravíte svou představu o posledním rozloučení, se všemi podrobnostmi, na kterých vám záleží. Zvolíte si druh pohřbení, způsob obřadu, rakev, květinové dary, barvy a druhy květin, hudbu, kterou máte rádi, oblečení, tak jako při opravdové objednávce pohřbu. Následně vám bude vystavena smlouva s účtem a po jeho zaplacení získáte speciální kartu k předplacenému pohřbu, kterou budete nosit spolu s doklady.
Služby dobrovolníka
Pan Oldřich se objednáním pohřbu velmi uklidnil. A začal se zajímat i o další možnosti, jak vylepšit svůj život. Rád by si zahrál šachy, popovídal si o přečtených knihách nebo měl doprovod na výstavu. Sociální pracovník navrhl pro začátek využít služeb dobrovolníka, aby nebyl pan Oldřich tak osamocený.
— Dobrovolník vykonává své činnosti bez vlastního prospěchu a bez nároku na jakoukoliv odměnu. Naopak své zkušenosti předává ve prospěch veřejnosti. Dobrovolnictví v České republice je součástí mezinárodního dobrovolnictví a část je i právně upravena zákonem o dobrovolnické službě. Dobrovolníci jsou nezbytnou součástí českého veřejného prostředí.
Obědy pro seniory
Dále pan Oldřich velmi uvítal možnost vyzvedávání si zvýhodněných obědů pro seniory ve školní jídelně, kterou má blízko svého bydliště. Dosud se s jídlem odbýval, a nyní se na každý oběd těší, a to i proto, že před školou vždy prohodí pár slov se svými vrstevníky.
— Městská část Praha 10 myslí na seniory, kteří se ocitají v tíživé finanční situaci. Inflace, zdražování energií a celkově narůstající životní náklady ohrožují chod stále většího počtu domácností, kde se často nedostává ani peněz na potraviny. Vedení radnice proto v lednu odstartovalo speciální projekt na pomoc potřebné skupině seniorů, kteří nyní mohou odebírat obědy ze školních jídelen za zvýhodněné ceny. Program zajišťuje organizace Školní jídelna Praha 10 v šesti jídelnách umístěných v základních školách – ve Strašnicích v ZŠ Hostýnská a ZŠ Olešská, ve Vršovicích v ZŠ Eden a ZŠ U Vršovického nádraží a v Zahradním Městě v ZŠ Švehlova a ZŠ Břečťanová. Senioři mají na výběr vždy ze dvou hlavních jídel. Ve školních jídelnách Hostýnská a Břečťanová je po předchozí dohodě s vedoucí školní jídelny a za mírný příplatek možné odebírat i bezlepkovou a diabetickou stravu. Obědy si senioři odnášejí domů v praktickém recyklovatelném obalu, který je vhodný i k mikrovlnnému ohřevu. Výdej probíhá s ohledem na provoz jídelny pro školáky od 11.00 do 11.45 hod. Infolinka 733 532 178.
Pomoc osamělým
V současné době pan Oldřich dochází do klubu seniorů a účastní se akcí pro seniory pořádaných městskou částí Prahy 10. Někdy na něj ale samota dolehne, a to hlavně o Vánocích, které nemá s kým trávit. Ve Vršovicích ale působí Farní charita, jejíž farníci každý rok připravují předvánoční setkání a předání dárků osamělým klientům a klientkám sociálního odboru. Pan Oldřich se setkání na doporučení sociálního pracovníka také zúčastnil a mohl tak Vánoce oslavit spolu s dalšími lidmi. Také ví, že se může kdykoliv opět obrátit na sociálního pracovníka, pokud si nebude s něčím vědět rady.
Převzato z měsíčníku „Praha 10“ prosinec 2024.
tel:+420 774 831 116
email: veronika.zolcakova@vlasta10.cz