Víte jak sociální pracovníci mohou pomoci v těžkých životních situacích? Co vlastně takový sociální pracovník či pracovnice dělá? Odbor sociální připravil sérii článků v rámci projektu „Zviditelnění sociální práce a osvěta směrem k veřejnosti“. Ten vychází především ze společného setkávání pracovních skupin Komunitního plánování sociálních služeb na Praze 10. Při výkonu sociální práce se setkávají s řadou představ a mýtů jak o sociální práci tak o klientech sociálních služeb. Někteří lidé mohou mít zkreslenou představu o kompetencích a metodách používaných při výkonu sociální práce a také je často zatížena předsudky vůči uživatelům a uživatelkám sociálních služeb nebo osoby nějakým způsobem se odlišující (např. osoby s poruchami zraku, rodiče dětí se zdravotním postižením). Projekt chceme zaměřit na předání informací o sociální práci široké veřejnosti.
PŘÍBĚH PANÍ LUDMILY – Z BARIÉROVÉHO BYTU DO DOMU SPOKOJENÉHO ŽITÍ
Paní Ludmile je 80 let, v současnosti žije sama v bariérovém bytě na Praze 10. V důsledku úrazu má amputované prsty na nohách, což jí způsobuje zdravotní obtíže a problémy s pohybem. Paní Ludmila nemá vlastní rodinu, pomáhá jí pouze kamarádka, která jí jednou týdně donese nákup a uklidí domácnost. Kamarádka však sama začíná mít zdravotní potíže a nebude moci pomáhat s takovou pravidelností jako dřív. Proto si paní Ludmila zažádala o byt v Domě spokojeného žití na Praze 10, kde už bydlí rodinný příslušník její kamarádky.
Dům spokojeného žití
— Dům Sámova 5 a 7 na Praze 10 slouží jako dům s byty zvláštního určení s názvem Dům spokojeného žití (DSŽ). DSŽ poskytuje byty lidem, kteří se ocitli v těžké životní situaci a nemohou žít zejména kvůli bariérovosti ve svém původním bydlení. Nájemní byty jsou určeny seniorům a osobám se zdravotním postižením, kteří již nejsou zcela soběstační a potřebují pomoc druhé osoby. Přesto však musí být schopni si sami zajistit základní činnosti denní potřeby, není to nemocnice ani domov pro seniory – celodenní péče tady zajištěna není. Za obyvateli na základě smluvního sjednání docházejí pečovatelky z pečovatelské služby, které pomáhají s úkony péče o vlastní osobu nebo o domácnost. Pokud je doporučeno lékařem, mohou za obyvateli docházet i zdravotní sestry z domácí zdravotní péče.
Sociální šetření s konkrétním zaměřením
V rámci sociálního šetření byly posouzeny schopnosti paní Ludmily v oblasti sebeobsluhy a samostatného bydlení. Ta i přes svůj pokročilý věk a zdravotní omezení ještě zvládá některé každodenní činnosti samostatně. Největším problémem je však koupání, kdy se bez pomoci druhé osoby už nedostane do vany. Samostatně nezvládá údržbu domácnosti ani nákupy a významnou překážku pro ni představuje 15 schodů v domě, jejichž překonávání jí způsobuje značné potíže a bolesti. S vařením v důsledku zhoršujícího se zdravotního stavu musela zcela přestat.
K jejím každodenním těžkostem se přidává i samota. V domě, kde nyní žije, nikoho nezná a její vrstevníci, se kterými se dříve stýkala, již většinou nežijí. V případě, že by paní Ludmila získala v domě byt, musela by si ho sama zařídit. K tomu by mohla využít svůj stávající nábytek. Byty v Domě spokojeného žití jsou totiž standardně vybaveny pouze kuchyňskou linkou.
Přidělení bytu
V současné době posuzuje žádost paní Ludmily o přidělení bytu hodnoticí komise. Pokud komise žádost doporučí ke schválení, bude předložena Radě městské části Prahy 10. Kladné rozhodnutí umožní paní Ludmile získat důstojné bezbariérové bydlení odpovídající jejím potřebám. Věříme, že paní Ludmila se svou žádostí uspěje a bude se moci brzy do nového bydlení nastěhovat.
Informace a kontakt
Podrobné informace o možnostech získání bytu zvláštního určení v Domě spokojeného žití vám poskytne sociální pracovnice pečovatelské služby Centra sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10. Zájemci se mohou obrátit na telefonní kontakt 272 173 061 nebo zprávou na e-mail vedouciokr1@csop10.cz.
tel:+420 774 831 116
email: veronika.zolcakova@vlasta10.cz
