Lípa v Záběhlicích byla kdysi symbolem demokracie a obnovy české státnosti. Ke 100. výročí vzniku Československa nechala senátorka Renata Chmelová tento strom znovu vysadit, v těsné blízkosti místa, kde lípa dříve rostla.

Lípa svobody stála kdysi na křižovatce ulic Záběhlické a U Záběhlického zámku, komunisté ji ale nechali pokácet (oficiálně kvůli bezpečnějšímu provozu, neoficiálně kvůli spojitosti s prezidentem Masarykem).

Nová lípa vysazená Renatou Chmelovou stojí u splavu Botiče. Název autobusové zastávky U  Lípy tak od 26. května 2018 dává znovu smysl. Na slavnost se přišlo podívat 220 záběhlických sousedů. Přijel i „sám Masaryk“ v  historickém voze Lincoln z roku 1928. Nechyběla dobová hudba, fotografie a  vzpomínky záběhlických rodáků. Na Den české státnosti 28. září se chystá položení památné kamenné desky a uložení časosběrné schránky ke kořenům lípy, kde mohou místní psát vzkazy pro budoucí generace.

Poděkování patří za přípravu celé akce rodině Rytířově, Zdenku Rytířovi pak zvláště za věrné ztvárnění prezidenta Masaryka. Václavu Kafkovi, prezidentu Veteran Car Clubu, a jeho kolegům děkujeme za bezplatné zapůjčení historických automobilů a Davidu Golstajnovi, majiteli restaurace U Rysů, za zajištění občerstvení. Přijďte se podívat do Záběhlic ke splavu, jak se zelená naše lípa!

Garantem tohoto článku je Renata Chmelová
tel:+420 724 022 964
email: renata.chmelova@vlasta10.cz

Ondřej Ertl

rezident Prahy 10 - Vinohrady, sportovec

34 let, STAN - Vinohrady

Kontakt: ertl.ondrej@gmail.com

Gesce: sport a volný čas, bytová politika

Ondřej se věnuje sportu a správě nemovitostí.

Na sportovním poli se nejdříve věnoval vrcholovému sportu a následně se zapojil do spolkového života sportovního prostředí, kde organizoval činnost sportovního oddílu, pořádal sportovní akce a pomáhal v rozvoji mladým talentům. V současné době Ondřej pracuje ve Sdružení sportovních svazů České republiky z.s., ve kterém pomáhá s administrativou a projekty sportovním svazů a spolkům.

Tomáš Janík

Geograf, krajinný ekolog a vedoucí skautského střediska

30 let, nestraník

Kontakt: tomas.janik92@seznam.cz

Gesce: územní a strategický rozvoj, životní prostředí, doprava, volný čas

Tomáš se jako koordinátor procesů udržitelného rozvoje na radnici věnuje zejména propojování témat územního a strategického rozvoje, životního prostředí a dopravy. Připravuje podklady a analýzy a zároveň je například spoluautorem mapy významných změn územního plánu a stavebních záměrů na Praze 10 https://strategieprodesitku.cz/mapy/.

Vyrůstal s výhledem na Kubáň a nyní zde žije s ženou a malou dcerkou. Po studiu historie a fyzické a sociální geografie působí v současné době na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde dodělává doktorské studium, a zároveň se odborně věnuje krajině ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy. Od svých desíti let je skautem, podílel se na vedení vzdělávacích kurzů pro vedoucí a vede skautské středisko Scarabeus s klubovnou na Bohdalci.

Gabriela Kolářová

místopředsedkyně STAN Praha 10, finanční analytička

36 let, STAN – Zahradní Město

Kontakt: gabii.kolarova@gmail.com

Gabriela nejprve vystudovala hotelový management a následně se profesně věnovala hotelnictví a cestovnímu ruchu. Po rodičovské dovolené se rozhodla směřovat svoji profesní dráhu do oblasti financí a s tím přišlo i odhodlání doplnit si formální vzdělání v magisterském programu Ekonomika a management. V současné době pracuje jako finanční analytička pro nadnárodní společnost. Její silnou stránkou je naprostá organizovanost – příkladem je trojboj „rodina, studium, zaměstnání“, který operativně proměnila v „rodina, komunální politika,zaměstnání“. Gabriela je místopředsedkyní STAN Praha 10. Je vdaná, má dvě dcery a žije s rodinou na Zahradním Městě.