Za pár týdnů musí vláda dokončit návrh státního rozpočtu na příští rok a dát ho sněmovně ke schválení. Vláda přitom trvá i v době ekonomického růstu na padesátimiliardovém schodku, za což sklízí kritiku od politiků i ekonomů. Před pár dny přitom Česká národní banka zkrotila představy o dalším růstu ekonomiky na příští rok a očekává jeho zpomalení. Podobně Česká bankovní asociace snížila prognózu vývoje české ekonomiky z důvodu ochlazování jejího výkonu.

Lucie Sedmihradská z katedry veřejných financí na pražské VŠE poukazuje na to, že vláda na tyto zprávy neslyší a jede před komunálními volbami „na doraz“. „V tuto chvíli stále ještě nejsou tlačeni do jakékoli opatrnosti,“ říká Sedmihradská.

Do jaké míry lze souhlasit s kritiky, že se vláda při sestavování rozpočtu nechová zodpovědně, pokud trvale prosazuje deficit v desítkách miliard, i když přicházejí zprávy, že růst ekonomiky brzy zpomalí?

Ukazuje se, že státní rozpočet je mnohem větší politika, než si myslíme. Vlastní ekonomika je strašně upozaděna, politické tlaky jsou mnohem silnější. Všichni víme, že ekonomika nemůže růst do nekonečna. Můžeme se dohadovat, jestli klesne za rok, za pět let, jestli se ten růst zpomalí nebo nezpomalí, to je ale všechno věštění z koule.

Všichni si ale musí být naprosto jistí, že loňský růst nemůže trvat věčně. Politici tohle ale nechtějí slyšet. A vůbec se nechovají odpovědně a tlačí naopak, co to jde. Snaží se z politických důvodů využít, co se dá.

Máte na mysli třeba sliby o zvyšování platů v neprivátní sféře?

Ano, v tuto chvíli se zdá, že prostředky na to jsou. Několik minulých let se vybralo na daních víc, než se očekávalo, takže vláda jede na doraz. Oni v tuto chvíli nejsou tlačeni do jakékoli opatrnosti. Minulost je pozitivní, a není proto podle nich třeba stahovat kalhoty, když je brod ještě daleko. Ekonom už by byl opatrný, ale politici nemají sebemenší důvod nejet na doraz. Stále si to mohou dovolit. Stále mohou všichni tvrdit, že jsou naopak škarohlídi ti, co říkají, že ekonomika nepojede. Varovná čísla tu zatím nejsou.

Česká národní banka před pár dny snížila odhad růstu na 3,4 procenta.

Dobrá, ale ta čísla přišla teď. Rozpočet se však připravuje dlouhodobě, a když se udělala jeho první verze, která musela vzniknout už někdy v dubnu, nejpozději začátkem května, žádné varování tu ještě nebylo. Teď najednou přišla skutečná čísla o poklesu, o zastavení růstu, ale to už je všechno rozjeté. Je totiž mnohem jednodušší na začátku říct: máte sto a vejděte se do sta než říct: máte sto pět a pak najednou v průběhu sestavování rozpočtu říct: nemáte sto pět, máte jenom sto.

Nicméně vláda i tak čelí kritice, že právě s ohledem na to, že máme rekordní růst za loňský rok, stále operuje s padesátimiliardovým deficitem. Není už tohle samo o sobě potvrzení toho, co říkají někteří politici či ekonomové o nezodpovědném sestavování rozpočtu?

Podle mě ano. Ale tam je velká část ideologie. Ekonom řekne ano, je to nezodpovědné, v době růstu si mám šetřit na horší časy. Šetření by vypadalo tak, že mám vyrovnaný rozpočet, nejdu do žádného schodku. Samozřejmě ideální by byl přebytek, ale to nechme stranou. Takže ano, podle mě to nezodpovědné je, ale říkám, je tam velká míra ideologie, pokud budu jiného světonázoru, tak si to dokážu argumentačně zdůvodnit.

Co to může přinést? Co hrozí?

Až přijde krize, samozřejmě nám to strašně zkomplikuje veškeré konání. Hrozí, že se bude opakovat zkušenost z minulé dekády, že začneme dělat fiskální restrikci v době krize, kdy bychom naopak měli dělat expanzi. Zkušenost minulého desetiletí tu je, dokud byl růst, rozhazovalo se a v okamžiku, kdy růst skončil, začalo se šetřit. To je procyklicky úplně špatně. A podle mě je tu velká hrozba, že budeme opakovat nepříjemnou zkušenost z minulého desetiletí. Teď jedeme dobře, stát se chová v době růstu mírně expanzivně, ale pokud zůstane takto nastavený rozpočet a poklesne ekonomika, najednou půjdeme do obrovských deficitů. A protože jsme si schválili spoustu nových výdajů, znamená to, že jediné řešení, jak nejít do extrémních deficitů, bude začít škrtat.

A začne se škrtat v době poklesu, kdy je to úplně špatně.

Co si můžeme představit pod výrazem extrémní deficit, když tu teď máme padesátimiliardový? Myslíte stovky miliard jako před deseti lety?

Myslím, že ano. Navyšovaly se platy, není žádná nezaměstnanost, to znamená, že na podporu v nezaměstnanosti se nic neutrácí. V okamžiku, kdy nastane krize, všechny tyto dávky pojedou naplno. Určitě by se šlo přes sto miliard, klidně to může jít i ke dvěma stům, kdyby se opakovala krize z roku 2009. Tohle je ale těžké odhadnout. Všechna opatření, která se dnes schvalují, jako jsou platy, levné jízdné a podobně, nám zůstanou a v době krize vše nabobtná. Dnes jede každý autem, ale potom najednou všichni začnou využívat hromadnou dopravu. Není to sice extrémní částka, ale to už půjde korunka ke korunce. Ale spíš půjde i o sociální výdaje, které samozřejmě v době krize začne potřebovat mnohem víc lidí.

Máme konec srpna, rozpočet by měl být ve finální podobě během září. Je ještě čas na nějakou záchrannou brzdu? Právě s ohledem na to, že Česká národní banka ohlásila jakési varování?

Teoreticky ano, prakticky velmi obtížně. To by muselo vypadat tak, že vláda jako celek schválí, že se změní úplně základní parametry. Bavíme se o tom, že bude třeba snížit celkové výdaje, které už byly schváleny. Teď je diskuse o tom, kolik kdo dostane. To znamená, že bychom se museli vrátit o čtyři měsíce zpátky a všichni by se museli podělit o škrty. Upřímně se domnívám, že na to teď už nikdo nenajde odvahu.

Dá se v příštím roce očekávat tak razantní zpomalení, že se nevybere dostatek daní a že nebudou příjmy státu takové, jaké jsou v plánu?

Tohle nedokážu odhadnout. Pravda je, že daňové odhady ministerstva financí jsou obecně velmi přesné.

Co si pamatuju, tak v posledních dvou letech moc přesné nebyly, ale byly nepřesné v náš prospěch, takže se to tolik nekritizovalo.

Poslední dva roky byly opravdu výjimečné, ale obecně tam velká „vata“ není. Podle mě se to může stát nesmírně snadno. Samozřejmě u daňového výběru je velké zpoždění dané tím, jak se daně vybírají v určitém okamžiku. Asi to není přímo problém příštího roku, ale může se to stát.

To, že je rozpočet spíše věcí politickou než ekonomickou, platí podle vás jen v posledních letech? Nebo to je dlouhodobý stav a bylo to tak vždycky?

Asi to byla politika vždycky. Ale překvapuje mě, že tam není poučení z let 2005 až 2009. Čekala bych, že se poučíme. Restrikce let 2009 až 2011 byl průšvih a můj dojem byl, že dodnes víme, že to byl problém. Nejjednodušší grafy, které ukážete studentům prvního ročníku, jasně ukazují, že tehdejší politika byla špatná. Takzvaná procyklická politika, to byl problém, chování vlády tehdy prohloubilo českou krizi, která trvala snad nejdéle ve střední Evropě. Tohle všechno dnes víme, ale nikdo na to nereaguje, nikdo to nebere v potaz. To mě překvapuje. Ale politika byla v sestavování rozpočtu vždycky, i když mně přijde, že teď je mnohem důležitější než před deseti lety.

Připomněla jste rozdávání ze strany vlády, třeba levné jízdné. Není to i pro občany nakonec kontraproduktivní, že sice budou mít levnější jízdenku, ale celkově na tom společnost bude hůř, než kdyby tady byl méně rozhazovačný přístup k rozpočtu?

Nevím, jestli nad tím takto racionálně dokážou lidé uvažovat. Upřímně si myslím, že by nám všem bylo lépe, kdyby se hospodařilo racionálněji. Myslím si, že před deseti lety chování vlády přispělo k prohloubení krize, na kterou jsme doplatili všichni. Koneckonců, když bychom se dívali v širším kontextu, většina z nás doplatila na ovládání inflace, na držení kurzu centrální bankou. K němu třeba nemuselo dojít, kdyby vláda předtím nedělala restrikce. Tohle už jsou složité souvislosti, ale myslím, že by všem bylo líp, kdyby vláda byla zodpovědnější. Ale nevím, jak lidé uvažují. Nevím, jestli někdo půjde volit ANO, protože dostane levnou jízdenku. Uvidíme, jak dopadnou komunální volby, jestli na to lidé budou reagovat, nebo ne.

Zdroj: https://domaci.ihned.cz/c1-66222600-vlada-sestavuje-rozpocet-nezodpovedne-nechce-slyset-varovani-cnb-hrozi-ze-zopakuje-prusvih-z-roku-2009-a-zase-bude-skrtat-v-dobe-krize-rika-expertka-z (22. 8. 2018´)

Garantem tohoto článku je Lucie Sedmihradská
tel:+420 777 867 009
email: lucie.sedmihradska@vlasta10.cz

Tomáš Janík

Geograf, krajinný ekolog a vedoucí skautského střediska

30 let, bez politické příslušnosti – Strašnice a Bohdalec

Kontakt: tomas.janik92@seznam.cz

Gesce: územní a strategický rozvoj, životní prostředí, doprava, volný čas

Tomáš se jako koordinátor procesů udržitelného rozvoje na radnici v uplynulém volebním období věnoval zejména propojování témat územního a strategického rozvoje, životního prostředí a dopravy. Působil jako analytik a je spoluautorem Mapy významných změn územního plánu a stavebních záměrů na Praze 10: https://strategieprodesitku.cz/mapy/.

Vyrůstal s výhledem na Kubáň a nyní zde žije s ženou a malou dcerkou. Po studiu historie a fyzické a sociální geografie působí v současné době na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde dodělává doktorské studium, a zároveň se odborně věnuje krajině ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy. Od svých desíti let je skautem, podílel se na vedení vzdělávacích kurzů pro vedoucí a vede skautské středisko Scarabeus s klubovnou na Bohdalci.

Gabriela Kolářová

finanční analytička, místopředsedkyně STAN Praha 10

36 let, Starostové a nezávislí – Zahradní Město

Kontakt: gabii.kolarova@gmail.com

Gabriela nejprve vystudovala hotelový management a následně se profesně věnovala hotelnictví a cestovnímu ruchu. Po rodičovské dovolené se rozhodla směřovat svoji profesní dráhu do oblasti financí a s tím přišlo i odhodlání doplnit si formální vzdělání v magisterském programu Ekonomika a management. V současné době pracuje jako finanční analytička pro nadnárodní společnost. Její silnou stránkou je naprostá organizovanost – příkladem je trojboj „rodina, studium, zaměstnání“, který operativně proměnila v „rodina, komunální politika, zaměstnání“. Gabriela je místopředsedkyní STAN Praha 10. Je vdaná, má dvě dcery a žije s rodinou na Zahradním Městě.

Adam Šilar

rada na Ministerstvu kultury ČR, předseda KDU-ČSL Praha 10, zastupitel na Praze 10

29 let, KDU-ČSL – Vršovice

Kontakt: adam.silar@praha10.cz

Gesce: bytová politika, kultura

Adam na radnici působí v Komisi bytové politiky, která řeší problematiku městských bytů. Mimo to je také členem kontrolního výboru a návrhového výboru, který se podílí na zajištění průběhu zastupitelstva podle jednacího řádu.

Narodil se na Vinohradech, kde prožil téměř celý svůj život. Během studia se věnoval pořádání koncertů a hudebních festivalů. Je členem KDU-ČSL a v současnosti předsedou místní desítkové organizace strany a též členem předsednictva pražské organizace. Na ministerstvu kultury se věnuje dotačním programům na obnovu kulturních památek.

Olga Škochová Bláhová

 specialistka na kulturní plánování, zastupitelka na Praze 10, ve volebním období 2018 - 2022 působila jako předsedkyně Komise pro strategii Zdravého města a místní Agendu 21

46 let, bez politické příslušnosti – Vršovice

Kontakt: olga.skochova@praha10.cz

Gesce: strategické a kulturní plánování, místní Agenda 21

Olga se jako předsedkyně Komise pro strategii Zdravého města věnovala strategickému rozvoji MČ. Podílí se na metodickém vedení zpracování Strategického plánu MČ i metodice jeho realizace, spolupracuje na nastavení projektového řízení na UMČ.  

Profesně se věnuje strategickému plánování a zapojování veřejnosti do rozhodování v oblasti kultury a cestovního ruchu na úrovni měst a krajů v Praze, České republice i v zahraničí ve společnosti Onplanlab. V letech 2013- 2018 se podílela na nastavení agendy kulturního plánování v Praze na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.  Spolupracovala s Nadací VIA jako hodnotitelka projektů komunitního rozvoje. Žije s rodinou se dvěma dětmi ve Vršovicích více než 20 let.

Matěj Štěpánek

manažer mezinárodního aplikovaného výzkumu, místopředseda STAN Praha 10, zastupitel na Praze 10

30 let, Starostové a nezávislí - Vinohrady

Kontakt: matej.stepanek@praha10.cz

Gesce: bezpečnost, výzkum a inovace

Matěj se zaměřuje na vytvoření bezpečného prostředí pro občany Prahy 10. Jako člen Komise bezpečnostní se proto za tuto oblast podílel na přípravě Strategického plánu udržitelného rozvoje. Taktéž je členem Návrhového výboru a Výboru pro životní prostředí a infrastrukturu.

Vyrůstal ve Vršovicích a vystudoval Politologii a mezinárodní vztahy, následně Bezpečnostní studia, na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Během studia mimo jiné pracoval pro Mezinárodní festival spisovatelů Praha. Nyní pracuje jako manažer mezinárodního aplikovaného výzkumu v Technologické agentuře ČR. Je svobodný a v současnosti žije na Vinohradech.

Václav Vlček

člen představenstva Družstva fanoušků Bohemians, zastupitel na Praze 10, ve volebním období 2018 - 2022 působil jako předseda Výboru pro kulturu, sport a volnočasové aktivity

31 let, bez politické příslušnosti – Vršovice a Strašnice 

Kontakt: vaclav.vlcek@praha10.cz

Gesce: sport a volný čas, kultura, dotace

Václav se poslední čtyři roky v zastupitelstvu věnoval zejména rozvoji sportu a spolupráci se sportovními kluby. Díky němu se na několika základních školách do výuky tělesné výchovy zapojili profesionální trenéři z lokálních klubů. Zároveň spolupracoval s volnočasovými spolky (skauty, atp.), kterým pomohl otevřít dvě nové klubovny na území Prahy 10. Z pozice člena majetkové komise dohlížel na zodpovědnou správu obecních pozemků, bytů a nebytových prostor. Těmto oblastem by se v příštím volebním období rád opět věnoval.

Od roku 2018 působil jako uvolněný člen zastupitelstva. Je členem představenstva Družstva fanoušků Bohemians. Studoval ve Švédsku a v Německu. Po studiu pracoval jako analytik v nadnárodní IT firmě. Mnoho let se dobrovolně věnoval práci s mládeží. Je držitelem stříbrné medaile prof. MUDr. Jana Janského pro pravidelné dárce krve.  Je ženatý a žije ve Strašnicích.

Veronika Žolčáková

konzultantka pro oblast bydlení, zastupitelka na Praze 10, ve volebním období 2018 - 2022 působila jako předsedkyně Komise bytové politiky

38 let, bez politické příslušnosti – Vršovice a Strašnice

Kontakt: veronika.zolcakova@vlasta10.cz, 774 831 116

Gesce: bytová politika, oblast sociální a zdravotní, IT

Veronika odpovídá v Koalici VLASTA na všechny dotazy týkající se bydlení na Praze 10. Snaží se nacházet stále lepší řešení problémů, které řešíte, i hledat nové cesty k tomu, jak udělat bydlení dostupnější.

Je předsedkyní Komise bytové politiky Rady MČ Praha 10 a zaměřuje se především na oblast dostupného bydlení a sociální péče. Podílela se na vytvoření nových pravidel nakládání s obecními byty na Praze 10 a na otevření Kontaktního centra bydlení, kam přicházejí občané řešit různé problémy s bydlením. Má zkušenosti jako projektová manažerka z ICT sektoru (pracovala pro Microsoft, Devoteam a Novartis). Na první rodičovské dovolené řídila volební kampaň Renaty Chmelové do Senátu a následně pro ni jako senátorku začala pracovat jako jedna z asistentů. Žije s rodinou se dvěma dětmi ve Strašnicích na sídlišti Solidarita, kam přesídlili z vršovického sídliště Vlasta.

Karel Duchek

živnostník - elektrotechnik, zastupitel na Praze 10

78 let, KDU-ČSL – Strašnice

Kontakt: karel.duchek@vlasta10.cz, 603 265 686

Gesce: bezpečnost, podpora podnikání, investice

Karel dbá na bezpečnost nás všech a jako celoživotní živnostník i na dobré podmínky všech našich podnikajících sousedů. V oblasti bezpečnosti a podpory podnikání je tedy ideální kontaktní osobou.

Muž, jehož životních a politických zkušeností si váží celé zastupitelstvo. Strašnický rodák pracuje v bezpečnostní komisi. Dlouhodobě prosazuje společné kontroly komise a bezpečnostních složek k dodržování zákona o přestupcích, kontrolu rizikových lokalit, širokou prevenci kriminality, doplnění stavu Městské policie a nulovou toleranci hazardu. Upozornil na závady elektroinstalace na Horském hotelu v Krkonoších, kam jezdí děti z Prahy 10 na školy v přírodě, a prosadil jejich odstranění a vrácení neoprávněně fakturovaných peněz zpět městské části. Má tři děti a osm vnoučat.

Milan Maršálek

krajinný inženýr, vedoucí ochránců přírody v Malešicích, zastupitel na Praze 10, ve volebním období 2018 - 2022 působil jako předseda Výboru pro životní prostředí a infrastrukturu a předseda Komise územního rozvoje

39 let, bez politické příslušnosti – Malešice a Vršovice

Kontakt: milan.marsalek@vlasta10.cz, 732 527 171

Gesce: životní prostředí a udržitelný rozvoj, územní rozvoj, doprava a městská infrastruktura

"Dlouhodobě prosazuji šetrný přístup k životnímu prostředí a zdravý rozvoj celé Prahy 10. Proto podporuji praktická adaptační opatření na klimatickou změnu. Záleží mi na kvalitě veřejné zeleně a prosadil jsem několik nových desítkových významných stromů. Spolu s dalšími jsem se přičinil na úspěšném odmítnutí kontejnerového překladiště Terminál Malešice. V uplynulém volebním období jsem se podílel na formulaci stanovisek a námitek samosprávy ke změnám územního plánu a k připravovaným významným stavebním záměrům na území naší městské části. Desítku si přeji jako zelené město krátkých vzdáleností, zdravého klimatu a dobrých sousedů."

Vystudoval krajinné inženýrství, nejprve pracoval v akademické sféře, později jako specialista životního prostředí ve státní organizaci. Přes 20 let působí jako vedoucí turistického oddílu a ekocentra při Českém svazu ochránců přírody v Malešicích. Od podzimu 2021 je předsedou celorepublikového Sdružení mladých ochránců přírody. Patří mezi zakládající členy dobrovolné iniciativy Naše Malešice.  V současnosti bydlí ve Vršovicích, má jedno dítě.

Lucie Sedmihradská

radní pro finance, rozpočet, dotace, participativní rozpočet na Praze 10, VŠ učitelka, ekonomka

47 let, bez politické příslušnosti – Vinohrady

Kontakt: lucie.sedmihradska@vlasta10.cz, 777 867 009

Gesce: finance, rozpočet, dotace a participativní rozpočet

Finance, čísla a analýzy jsou hlavní doménou naší Lucky, jež je otevřena všem analyticky smýšlejícím spoluobčanům, zejména na podzim, tedy v době přípravy rozpočtu pro příští rok.

Lucie je docentkou na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od dob svých studií věnuje výuce a výzkumu veřejných rozpočtů a financování obcí. Díky tomu nyní postupně na Praze 10 přebíráme dobrou praxi - laický komentář k rozpočtu i závěrečnému účtu, hospodaření bez rozpočtového provizoria, zjednodušení administrativních procesů. Je vdaná, má tři děti a žije na Vinohradech.

David Kašpar

lídr kandidátky, místostarosta pro školství, kulturu a sousedské vztahy na Praze 10 do 27.6. 2022, místopředseda STAN Praha, předseda správní rady Kreativní Prahy (KREP!), kulturní manažer, VŠ pedagog

45 let, Starostové a nezávislí – Strašnice

Kontakt: david.kaspar@praha10.cz, 777 321 105

Gesce: školství, kultura a sousedské vztahy, redakční rada měsíčníku Praha 10

"Vždy jsem považoval za důležité angažovat se v místě svého bydliště, a zároveň v sobě nosím celoživotní snahu měnit věci k lepšímu. Logicky jsem tak dospěl do komunální politiky na Desítce, kde žiji od narození. V pozici místostarosty pro oblasti kultury a školství se mi podařilo udělat naši městskou část důvěryhodnou pro významné partnery, a v této cestě chci pokračovat. Učím na DAMU a coby manažer a kulturní stratég pomáhám dílčím projektům k jejich rozkvětu. Velkou oporou mi jsou moje žena, dvě skvělé děti…a náladu mi vždy zaručeně zvedne pes Lota." 

Ve volebním období 2018 - 2022 působil jako místostarosta pro školství, kulturu a sousedské vztahy na Praze 10. Dlouhodobě se věnuje otázkám kulturního rozvoje města. Ať už jako kreativní ředitel kulturního centra Zahrada, jako programový ředitel festivalu o umění ve veřejném prostoru Street For Art nebo jako ředitel kulturní organizace Praha 14 kulturní. Mezi lety 2014 - 2018 spolupracoval s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Dnes vyučuje na katedře produkce DAMU. Se ženou, dvěma dětmi žije ve Strašnicích na Sídlišti Solidarita.

Pavel Mareš

předseda zastupitelského klubu Koalice VLASTA, šéfredaktor Karmelitánského nakladatelství, místopředseda KDU-ČSL Praha, ve volebním období 2018-2022 působil jako předseda Komise výchovně vzdělávací, člen Výboru sociálního a zdravotního

46 let, KDU-ČSL – Strašnice

Kontakt: pavel.mares@vlasta10.cz, 721 285 237

Gesce: školství, oblast sociální a zdravotní, redakční rada měsíčníku Praha 10; dozorčí rada Praha 10-Majetková, a. s.

"Komunální politika je pro mě přirozená součást života. Na jedné straně je rodina, civilní povolání, na straně druhé je pomoc těm, kteří na tom nejsou tak dobře, a také komunální politika, kde můžete zlepšovat věci v blízkém okolí. Soukromí a veřejné angažmá má být v rovnováze. U mne to začalo sportovními a školními aktivitami, pokračovalo účastí na dobrém díle církve, pořádáním přednášek a veřejných debat a určitě to nekončí vstupem do KDU-ČSL v Praze. I po letech je pro mě v této malé džungli výzvou měnit konkrétní věci k lepšímu a přitom si zachovat čisté svědomí."

V zastupitelstvu se zaměřuje na změny k lepšímu v sociální oblasti i ve vzdělávání. Podílel se na koncepci obnovených radničních novin, mj. na tom, aby hlavní slovo v novinách neměli politici, ale školy, neziskové i podnikající subjekty. Stál u zřízení hospicové a paliativní péče pro občany Prahy 10 a Učitelské ceny bratří Čapků pro učitele Prahy 10.Komunální politik má být podle něj osobně zodpovědný za to, co dělá. Sám se považuje za soucitného konzervativce. S rodinou žije ve Strašnicích.

Renata Chmelová

senátorka Parlamentu ČR, starostka MČ Praha 10 do 27. 6. 2022

51 let, bez politické příslušnosti – Záběhlice

Kontakt: renata.chmelova@vlasta10.cz, 724 022 964

Gesce: strategický rozvoj, územní plán, otevřená radnice a místní Agenda 21

"Již více než 14 let zasahuji do veřejného dění Prahy 10. Spustila jsem petici proti zástavbě Trojmezí, a podařilo se tak zachovat přírodní park s nulovou zástavbou. Pomohla jsem zabránit stavbě nové radnice v nesmyslné lokalitě Hagiboru. Jako starostka jsem prosadila strategický plán udržitelného rozvoje na deset let a dovedla naši městskou část mezi deset nejlépe hodnocených českých měst. Profesně se věnuji zapojování veřejnosti do rozhodování a územnímu plánování, dlouhodobě působím jako členka správní rady organizace věnující se ekologické osvětě. Můj domov je v Záběhlicích, mám dvě děti a ve volném čase se nejraději starám o svoji zahrádku a květiny."

Jako starostka měla do svého účelového odvolání v červnu letošního roku v gesci strategický rozvoj, územní plán, vnější vztahy a Místní agendu 21, ale na řešení je toho každý den na radnici mnohem více. Dlouhodobě se věnuje dostupnému bydlení, kritické situaci na úřadech práce, nebo odstraňování vraků z ulic. V roce 2009 spustila petici proti zástavbě Trojmezí, kterou úspěšně dotáhla do podoby zachování přírodního parku. V letech 2013–2014 se podílela na referendu „Stop miliardové radnici Prahy 10“. Věnuje se zapojování veřejnosti do rozhodování a územnímu plánování. Od roku 2016 je úřadující senátorkou za Prahu 10, Dubeč a Štěrboholy a v souběžných podzimních volbách obhajuje svůj mandát zákonodárkyně. Žije v Záběhlicích, má dvě děti.