Za pár týdnů musí vláda dokončit návrh státního rozpočtu na příští rok a dát ho sněmovně ke schválení. Vláda přitom trvá i v době ekonomického růstu na padesátimiliardovém schodku, za což sklízí kritiku od politiků i ekonomů. Před pár dny přitom Česká národní banka zkrotila představy o dalším růstu ekonomiky na příští rok a očekává jeho zpomalení. Podobně Česká bankovní asociace snížila prognózu vývoje české ekonomiky z důvodu ochlazování jejího výkonu.

Lucie Sedmihradská z katedry veřejných financí na pražské VŠE poukazuje na to, že vláda na tyto zprávy neslyší a jede před komunálními volbami „na doraz“. „V tuto chvíli stále ještě nejsou tlačeni do jakékoli opatrnosti,“ říká Sedmihradská.

Do jaké míry lze souhlasit s kritiky, že se vláda při sestavování rozpočtu nechová zodpovědně, pokud trvale prosazuje deficit v desítkách miliard, i když přicházejí zprávy, že růst ekonomiky brzy zpomalí?

Ukazuje se, že státní rozpočet je mnohem větší politika, než si myslíme. Vlastní ekonomika je strašně upozaděna, politické tlaky jsou mnohem silnější. Všichni víme, že ekonomika nemůže růst do nekonečna. Můžeme se dohadovat, jestli klesne za rok, za pět let, jestli se ten růst zpomalí nebo nezpomalí, to je ale všechno věštění z koule.

Všichni si ale musí být naprosto jistí, že loňský růst nemůže trvat věčně. Politici tohle ale nechtějí slyšet. A vůbec se nechovají odpovědně a tlačí naopak, co to jde. Snaží se z politických důvodů využít, co se dá.

Máte na mysli třeba sliby o zvyšování platů v neprivátní sféře?

Ano, v tuto chvíli se zdá, že prostředky na to jsou. Několik minulých let se vybralo na daních víc, než se očekávalo, takže vláda jede na doraz. Oni v tuto chvíli nejsou tlačeni do jakékoli opatrnosti. Minulost je pozitivní, a není proto podle nich třeba stahovat kalhoty, když je brod ještě daleko. Ekonom už by byl opatrný, ale politici nemají sebemenší důvod nejet na doraz. Stále si to mohou dovolit. Stále mohou všichni tvrdit, že jsou naopak škarohlídi ti, co říkají, že ekonomika nepojede. Varovná čísla tu zatím nejsou.

Česká národní banka před pár dny snížila odhad růstu na 3,4 procenta.

Dobrá, ale ta čísla přišla teď. Rozpočet se však připravuje dlouhodobě, a když se udělala jeho první verze, která musela vzniknout už někdy v dubnu, nejpozději začátkem května, žádné varování tu ještě nebylo. Teď najednou přišla skutečná čísla o poklesu, o zastavení růstu, ale to už je všechno rozjeté. Je totiž mnohem jednodušší na začátku říct: máte sto a vejděte se do sta než říct: máte sto pět a pak najednou v průběhu sestavování rozpočtu říct: nemáte sto pět, máte jenom sto.

Nicméně vláda i tak čelí kritice, že právě s ohledem na to, že máme rekordní růst za loňský rok, stále operuje s padesátimiliardovým deficitem. Není už tohle samo o sobě potvrzení toho, co říkají někteří politici či ekonomové o nezodpovědném sestavování rozpočtu?

Podle mě ano. Ale tam je velká část ideologie. Ekonom řekne ano, je to nezodpovědné, v době růstu si mám šetřit na horší časy. Šetření by vypadalo tak, že mám vyrovnaný rozpočet, nejdu do žádného schodku. Samozřejmě ideální by byl přebytek, ale to nechme stranou. Takže ano, podle mě to nezodpovědné je, ale říkám, je tam velká míra ideologie, pokud budu jiného světonázoru, tak si to dokážu argumentačně zdůvodnit.

Co to může přinést? Co hrozí?

Až přijde krize, samozřejmě nám to strašně zkomplikuje veškeré konání. Hrozí, že se bude opakovat zkušenost z minulé dekády, že začneme dělat fiskální restrikci v době krize, kdy bychom naopak měli dělat expanzi. Zkušenost minulého desetiletí tu je, dokud byl růst, rozhazovalo se a v okamžiku, kdy růst skončil, začalo se šetřit. To je procyklicky úplně špatně. A podle mě je tu velká hrozba, že budeme opakovat nepříjemnou zkušenost z minulého desetiletí. Teď jedeme dobře, stát se chová v době růstu mírně expanzivně, ale pokud zůstane takto nastavený rozpočet a poklesne ekonomika, najednou půjdeme do obrovských deficitů. A protože jsme si schválili spoustu nových výdajů, znamená to, že jediné řešení, jak nejít do extrémních deficitů, bude začít škrtat.

A začne se škrtat v době poklesu, kdy je to úplně špatně.

Co si můžeme představit pod výrazem extrémní deficit, když tu teď máme padesátimiliardový? Myslíte stovky miliard jako před deseti lety?

Myslím, že ano. Navyšovaly se platy, není žádná nezaměstnanost, to znamená, že na podporu v nezaměstnanosti se nic neutrácí. V okamžiku, kdy nastane krize, všechny tyto dávky pojedou naplno. Určitě by se šlo přes sto miliard, klidně to může jít i ke dvěma stům, kdyby se opakovala krize z roku 2009. Tohle je ale těžké odhadnout. Všechna opatření, která se dnes schvalují, jako jsou platy, levné jízdné a podobně, nám zůstanou a v době krize vše nabobtná. Dnes jede každý autem, ale potom najednou všichni začnou využívat hromadnou dopravu. Není to sice extrémní částka, ale to už půjde korunka ke korunce. Ale spíš půjde i o sociální výdaje, které samozřejmě v době krize začne potřebovat mnohem víc lidí.

Máme konec srpna, rozpočet by měl být ve finální podobě během září. Je ještě čas na nějakou záchrannou brzdu? Právě s ohledem na to, že Česká národní banka ohlásila jakési varování?

Teoreticky ano, prakticky velmi obtížně. To by muselo vypadat tak, že vláda jako celek schválí, že se změní úplně základní parametry. Bavíme se o tom, že bude třeba snížit celkové výdaje, které už byly schváleny. Teď je diskuse o tom, kolik kdo dostane. To znamená, že bychom se museli vrátit o čtyři měsíce zpátky a všichni by se museli podělit o škrty. Upřímně se domnívám, že na to teď už nikdo nenajde odvahu.

Dá se v příštím roce očekávat tak razantní zpomalení, že se nevybere dostatek daní a že nebudou příjmy státu takové, jaké jsou v plánu?

Tohle nedokážu odhadnout. Pravda je, že daňové odhady ministerstva financí jsou obecně velmi přesné.

Co si pamatuju, tak v posledních dvou letech moc přesné nebyly, ale byly nepřesné v náš prospěch, takže se to tolik nekritizovalo.

Poslední dva roky byly opravdu výjimečné, ale obecně tam velká „vata“ není. Podle mě se to může stát nesmírně snadno. Samozřejmě u daňového výběru je velké zpoždění dané tím, jak se daně vybírají v určitém okamžiku. Asi to není přímo problém příštího roku, ale může se to stát.

To, že je rozpočet spíše věcí politickou než ekonomickou, platí podle vás jen v posledních letech? Nebo to je dlouhodobý stav a bylo to tak vždycky?

Asi to byla politika vždycky. Ale překvapuje mě, že tam není poučení z let 2005 až 2009. Čekala bych, že se poučíme. Restrikce let 2009 až 2011 byl průšvih a můj dojem byl, že dodnes víme, že to byl problém. Nejjednodušší grafy, které ukážete studentům prvního ročníku, jasně ukazují, že tehdejší politika byla špatná. Takzvaná procyklická politika, to byl problém, chování vlády tehdy prohloubilo českou krizi, která trvala snad nejdéle ve střední Evropě. Tohle všechno dnes víme, ale nikdo na to nereaguje, nikdo to nebere v potaz. To mě překvapuje. Ale politika byla v sestavování rozpočtu vždycky, i když mně přijde, že teď je mnohem důležitější než před deseti lety.

Připomněla jste rozdávání ze strany vlády, třeba levné jízdné. Není to i pro občany nakonec kontraproduktivní, že sice budou mít levnější jízdenku, ale celkově na tom společnost bude hůř, než kdyby tady byl méně rozhazovačný přístup k rozpočtu?

Nevím, jestli nad tím takto racionálně dokážou lidé uvažovat. Upřímně si myslím, že by nám všem bylo lépe, kdyby se hospodařilo racionálněji. Myslím si, že před deseti lety chování vlády přispělo k prohloubení krize, na kterou jsme doplatili všichni. Koneckonců, když bychom se dívali v širším kontextu, většina z nás doplatila na ovládání inflace, na držení kurzu centrální bankou. K němu třeba nemuselo dojít, kdyby vláda předtím nedělala restrikce. Tohle už jsou složité souvislosti, ale myslím, že by všem bylo líp, kdyby vláda byla zodpovědnější. Ale nevím, jak lidé uvažují. Nevím, jestli někdo půjde volit ANO, protože dostane levnou jízdenku. Uvidíme, jak dopadnou komunální volby, jestli na to lidé budou reagovat, nebo ne.

Zdroj: https://domaci.ihned.cz/c1-66222600-vlada-sestavuje-rozpocet-nezodpovedne-nechce-slyset-varovani-cnb-hrozi-ze-zopakuje-prusvih-z-roku-2009-a-zase-bude-skrtat-v-dobe-krize-rika-expertka-z (22. 8. 2018´)

Garantem tohoto článku je Lucie Sedmihradská
tel:+420 777 867 009
email: lucie.sedmihradska@vlasta10.cz