Nemáme z toho radost. Jenomže pro zrušení pohotovosti v Plaňanské od 1. 1. 2020 jsou dva vážné důvody. Hodně peněz za omezené služby. A nulová solidarita okolních městských částí.
Hodně peněz znamená opravdu hodně. Praha 10 dávala ročně podnikatelům z EUC (dříve MEDIFIN) 9,5 mil. Kč na pohotovost bez rentgenu a fungující návazné péče. Vážnější případy odtud v mžiku posílali na Vinohrady.
Pro úplnost: žádná jiná městská část pohotovost nemá a neplatí. Ty, jež existují (Vinohrady, Krč, Karlovo nám., Motol, Střešovice, Spálená, Ke Karlovu, Bulovka), zřizuje hlavní město Praha a dává na ně celkem 22,5 mil.Kč.
Jste-li ve vážném stavu, dostane se vám zde bez čekání speciálního vyšetření a v nutných případech i nemocničního lůžka. O dalším postupu se radí více lékařů. Až 1/3 pacientů pohotovosti v Malešicích pochází z okolních městských částí. Když byly jejich radnice požádány o finanční výpomoc, odmítly. Změní-li názor, můžeme o společné obnově pohotovosti jednat.
Dům zubní péče v ul. Nad Olšinami bude existovat dál. Provozní doba služby, která nás stála 2,4 mil. Kč ročně, v zásadě kopírovala ordinační hodiny pro jejich VIP klienty.
Nechceme zvýhodňovat „Olšiny“ na úkor výborných zubařů třeba z Vršovic.Ušetřené peníze použijeme, abychom udrželi dobrou úroveň sociálních služeb. Budeme dál podporovat vynikající LDN ve Vršovicích a pobytové služby v domovech seniorů. Budeme rozvíjet paliativní péči a více pomáhat lidem s těžkým (ZTP) a nejtěžším (ZTP/P) postižením. A navzdory macešskému chování vlády ANO a ČSSD v sociální oblasti uděláme všechno pro udržení kvalitních lidí v sociálních službách a zdravotnictví. Držte nám prosím palce.

Převzato z měsíčníku „Praha 10“, září 2019.

Garantem tohoto článku je Veronika Žolčáková
tel:+420 774 831 116
email: veronika.zolcakova@vlasta10.cz

Ondřej Ertl

právník, sportovec

34 let, Starostové a nezávislí – Vinohrady

Kontakt: ertl.ondrej@gmail.com

Gesce: sport a volný čas, bytová politika

Ondřej se věnuje sportu a správě nemovitostí.

Na sportovním poli se nejdříve věnoval vrcholovému sportu a následně se zapojil do spolkového života sportovního prostředí, kde organizoval činnost sportovního oddílu, pořádal sportovní akce a pomáhal v rozvoji mladým talentům. V současné době Ondřej pracuje ve Sdružení sportovních svazů České republiky z.s., ve kterém pomáhá s administrativou a projekty sportovním svazů a spolkům.

Tomáš Janík

Geograf, krajinný ekolog a vedoucí skautského střediska

30 let, bez politické příslušnosti – Strašnice a Bohdalec

Kontakt: tomas.janik92@seznam.cz

Gesce: územní a strategický rozvoj, životní prostředí, doprava, volný čas

Tomáš se jako koordinátor procesů udržitelného rozvoje na radnici v uplynulém volebním období věnoval zejména propojování témat územního a strategického rozvoje, životního prostředí a dopravy. Působil jako analytik a je spoluautorem Mapy významných změn územního plánu a stavebních záměrů na Praze 10: https://strategieprodesitku.cz/mapy/.

Vyrůstal s výhledem na Kubáň a nyní zde žije s ženou a malou dcerkou. Po studiu historie a fyzické a sociální geografie působí v současné době na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde dodělává doktorské studium, a zároveň se odborně věnuje krajině ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy. Od svých desíti let je skautem, podílel se na vedení vzdělávacích kurzů pro vedoucí a vede skautské středisko Scarabeus s klubovnou na Bohdalci.

Gabriela Kolářová

finanční analytička, místopředsedkyně STAN Praha 10

36 let, Starostové a nezávislí – Zahradní Město

Kontakt: gabii.kolarova@gmail.com

Gabriela nejprve vystudovala hotelový management a následně se profesně věnovala hotelnictví a cestovnímu ruchu. Po rodičovské dovolené se rozhodla směřovat svoji profesní dráhu do oblasti financí a s tím přišlo i odhodlání doplnit si formální vzdělání v magisterském programu Ekonomika a management. V současné době pracuje jako finanční analytička pro nadnárodní společnost. Její silnou stránkou je naprostá organizovanost – příkladem je trojboj „rodina, studium, zaměstnání“, který operativně proměnila v „rodina, komunální politika, zaměstnání“. Gabriela je místopředsedkyní STAN Praha 10. Je vdaná, má dvě dcery a žije s rodinou na Zahradním Městě.