Nemáme z toho radost. Jenomže pro zrušení pohotovosti v Plaňanské od 1. 1. 2020 jsou dva vážné důvody. Hodně peněz za omezené služby. A nulová solidarita okolních městských částí.
Hodně peněz znamená opravdu hodně. Praha 10 dávala ročně podnikatelům z EUC (dříve MEDIFIN) 9,5 mil. Kč na pohotovost bez rentgenu a fungující návazné péče. Vážnější případy odtud v mžiku posílali na Vinohrady.
Pro úplnost: žádná jiná městská část pohotovost nemá a neplatí. Ty, jež existují (Vinohrady, Krč, Karlovo nám., Motol, Střešovice, Spálená, Ke Karlovu, Bulovka), zřizuje hlavní město Praha a dává na ně celkem 22,5 mil.Kč.
Jste-li ve vážném stavu, dostane se vám zde bez čekání speciálního vyšetření a v nutných případech i nemocničního lůžka. O dalším postupu se radí více lékařů. Až 1/3 pacientů pohotovosti v Malešicích pochází z okolních městských částí. Když byly jejich radnice požádány o finanční výpomoc, odmítly. Změní-li názor, můžeme o společné obnově pohotovosti jednat.
Dům zubní péče v ul. Nad Olšinami bude existovat dál. Provozní doba služby, která nás stála 2,4 mil. Kč ročně, v zásadě kopírovala ordinační hodiny pro jejich VIP klienty.
Nechceme zvýhodňovat „Olšiny“ na úkor výborných zubařů třeba z Vršovic.Ušetřené peníze použijeme, abychom udrželi dobrou úroveň sociálních služeb. Budeme dál podporovat vynikající LDN ve Vršovicích a pobytové služby v domovech seniorů. Budeme rozvíjet paliativní péči a více pomáhat lidem s těžkým (ZTP) a nejtěžším (ZTP/P) postižením. A navzdory macešskému chování vlády ANO a ČSSD v sociální oblasti uděláme všechno pro udržení kvalitních lidí v sociálních službách a zdravotnictví. Držte nám prosím palce.

Převzato z měsíčníku „Praha 10“, září 2019.

Garantem tohoto článku je Veronika Žolčáková
tel:+420 774 831 116
email: veronika.zolcakova@vlasta10.cz