Počet prázdných bytů ve správě městské části byl v minulém roce 436 z celkem 3203 bytů. I když se v minulých letech opravovalo více než předtím, celkově se počet prázdných bytů skoro nezměnil. Jednou z příčin je, že se Praze 10 vrací víc bytů než dříve. Pořád jsou ale stovky bytů prázdných. Odpovědnost za to nese místostarosta Petr Beneš, dvojka Pirátů v Praze 10.

Pár příkladů:

 • Byt č. 21 v Bajkalské ulici je volný od 30. 4. 2010. Praha 10 jen na tomto jednom bytě přišla již o více než 1 800 000 Kč na ušlém nájemném. Pan Beneš s tím navzdory našim připomínkám nic neudělal… Až ho po 12 letech dal do prodeje.
 • Nově postavené byty (celkem 14) v domě U Vršovického náměstí 30/30 byly prázdné více než rok. Dosud nejsou obsazené všechny a Praha 10 přišla o více než 1 000 000 Kč na ušlém nájemném.
 • Další do nebe volající příklad. 36 bytů vyčleněných pro humanitární účely na konci února 2022 zeje půl roku prázdnotou. Ani jeden z nich nebyl obsazen. Vybavení darované společností IKEA přes Červený kříž je složeno bez využití v KD Eden.

A další prázdné byty:

 • Sevastopolská 1 a 14 jsou prázdné od roku 2009, byty 10 a 16 od roku 2013.  (Záměr prodeje schválen zastupitelstvem 1. 6. 2016, je problém v listu vlastnictví.)
 • Na Míčánkách 11, byt č. 3 je prázdný od roku 2010. (Záměr prodeje schválen zastupitelstvem 21. 9. 2015.)

Prázdné byty přitahují vandaly, v domě bývá často hluk a nepořádek. Navíc to znamená větší platby za energie – vytopit byt, který sousedí s prázdnými byty, je o dost dražší. Také se mezi méně lidí dělí platby například za úklid nebo popelnice.

Pan Beneš je v současném menšinovém vedení zodpovědný za byty a nebytové prostory. Za čtyři roky nedokázal naplnit ani jeden ze zásadních bodů programového prohlášení Rady:

 • Zpracujeme koncepci rozvoje obecního bydlení
 • Zlepšíme evidenci veškerého nemovitého majetku a zavedeme moderní systém správy, který zajistí, že žádné byty a nebytové prostory nezůstanou dlouhodobě nevyužívané

To první je v podstatě rozvaha, jak dál, v jaké míře, kolik a za kolik. Tuto koncepci začal Beneš připravovat asi rok před volbami s využitím externích poradců. Ti dostali zaplaceno, návrh vytvořili – a tím to celé skončilo. Praha 10 vyhodila peníze oknem. Pořád nevíme, jak bude Praha 10 s byty nakládat do budoucna, jak snížíme dobu, po kterou obecní byty zůstávají prázdné. A nevíme ani, jak zrychlit přidělování nově uvolněných bytů.

Pokud jde o druhý bod, tedy evidenci majetku a jeho moderní správu, stále je velmi obtížné získat aktuální přehled prázdných bytových jednotek v domech SVJ a jejich status (zda je vyhlášeno výběrové řízení na prodej, zda byt nelze z nějakého důvodu prodat apod.). Některé byty schválené k prodeji zastupitelstvem stále nebyly prodány a zůstávají roky prázdné! Místo aby všechny informace byly v jednom systému iDES, který by byl stále aktuální, používají se různé tabulky, mezi kterými jsou rozdíly a které neodpovídají skutečnosti. Úředníci se můžou přetrhnout, ale pokud pan Beneš nic neudělá, nic se nestane a nezmění k lepšímu.

Co je třeba udělat a co garantujeme: 

 • Co nejvíce bytů rychle opravíme a pronajmeme. Do půl roku od voleb představíme funkční systém rozhodování o prázdných bytech.
 • Pomůžou samoopravy! Do roka od voleb představíme systém samooprav. Zkrátka: když nedokáže byty opravovat dostatečně rychle sama městská část, musíme hledat spravedlivé alternativy.
 • Nebudeme se zbavovat obecních bytů! Byty jsou strategickou devizou Prahy 10. Připravíme plán, jak s nimi v dalších 5 letech nakládat. Občané musí mít jasno, co městká část s bytovým fondem plánuje.

Co se nám v bytové politicke v minulém období povedlo

VLASTA byla na radnici 3 a půl roku. Přestože měl byty a majetek na starosti pirátský radní Beneš, některé věci jsme prosadili svým důrazem my. 

 1. Hned na začátku volebního období jsme schválili nové Zásady pronajímání obecních bytů. Místo losování jsme zvolili bodový systém a určili jsme skupiny lidí, které chceme podporovat (rodiny s dětmi, seniory, mladé lidi, kteří se chtějí osamostatnit, policisty, zdravotníky, hasiče apod.). Je to systém funkční, který sám o sobě vylučuje machinace s byty. Nekonají se různé podezřelé schůzky na radnici ani nic jiného.
 2. Bytový odbor Úřadu a Komise bytové politiky Rady MČ mají nyní nastavený proces toho, jak jsou byty přidělovány, jak jsou žádosti bodovány a jak jsou žadatelé z cílových skupin párováni s volnými opravenými byty. Zároveň se využívá sociální práce jednak díky kapacitám desítkového sociálního odboru, jednak z doplňkové sítě magistrátu. Sociální pracovníci pomáhají žadatelům, kteří to potřebují, zvládnout vše potřebné v začátku bydlení. Toto zabydlování se až na zcela ojedinělé výjimky daří. Odlehčuje se tak sociálnímu systému. 
 3. Koalice VLASTA chce do budoucna lépe monitorovat dluhy (čím dříve o dluhu víme, tím dříve musíme zasáhnout). Nyní dostáváme podrobné zprávy každý měsíc. Kde vznikají problémy v sousedských vztazích, tam se včas zasáhne a problém se vyřeší.

Garantem tohoto článku je Veronika Žolčáková
tel:+420 774 831 116
email: veronika.zolcakova@vlasta10.cz

Ondřej Ertl

právník, sportovec

34 let, Starostové a nezávislí – Vinohrady

Kontakt: ertl.ondrej@gmail.com

Gesce: sport a volný čas, bytová politika

Ondřej se věnuje sportu a správě nemovitostí.

Na sportovním poli se nejdříve věnoval vrcholovému sportu a následně se zapojil do spolkového života sportovního prostředí, kde organizoval činnost sportovního oddílu, pořádal sportovní akce a pomáhal v rozvoji mladým talentům. V současné době Ondřej pracuje ve Sdružení sportovních svazů České republiky z.s., ve kterém pomáhá s administrativou a projekty sportovním svazů a spolkům.

Tomáš Janík

Geograf, krajinný ekolog a vedoucí skautského střediska

30 let, bez politické příslušnosti – Strašnice a Bohdalec

Kontakt: tomas.janik92@seznam.cz

Gesce: územní a strategický rozvoj, životní prostředí, doprava, volný čas

Tomáš se jako koordinátor procesů udržitelného rozvoje na radnici v uplynulém volebním období věnoval zejména propojování témat územního a strategického rozvoje, životního prostředí a dopravy. Působil jako analytik a je spoluautorem Mapy významných změn územního plánu a stavebních záměrů na Praze 10: https://strategieprodesitku.cz/mapy/.

Vyrůstal s výhledem na Kubáň a nyní zde žije s ženou a malou dcerkou. Po studiu historie a fyzické a sociální geografie působí v současné době na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde dodělává doktorské studium, a zároveň se odborně věnuje krajině ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy. Od svých desíti let je skautem, podílel se na vedení vzdělávacích kurzů pro vedoucí a vede skautské středisko Scarabeus s klubovnou na Bohdalci.

Gabriela Kolářová

finanční analytička, místopředsedkyně STAN Praha 10

36 let, Starostové a nezávislí – Zahradní Město

Kontakt: gabii.kolarova@gmail.com

Gabriela nejprve vystudovala hotelový management a následně se profesně věnovala hotelnictví a cestovnímu ruchu. Po rodičovské dovolené se rozhodla směřovat svoji profesní dráhu do oblasti financí a s tím přišlo i odhodlání doplnit si formální vzdělání v magisterském programu Ekonomika a management. V současné době pracuje jako finanční analytička pro nadnárodní společnost. Její silnou stránkou je naprostá organizovanost – příkladem je trojboj „rodina, studium, zaměstnání“, který operativně proměnila v „rodina, komunální politika, zaměstnání“. Gabriela je místopředsedkyní STAN Praha 10. Je vdaná, má dvě dcery a žije s rodinou na Zahradním Městě.