Povolební vyjednávání v Praze 10 dospěla k zásadnímu předělu: na koaliční spolupráci se dohodli zástupci Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09) a koalice VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu můžou počítat s většinou 26 hlasů.

Desátá městská část bude mít novou vládnoucí koalici. Memorandum o spolupráci podepsali v pondělí večer zástupci uskupení, která ve volbách získala největší počet hlasů – vítězné koalice SPOLEČNĚ PRO PRAHU 10 složené z ODS a TOP 09 a koalice VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL.

„Naší prioritou bylo vytvořit stabilní koalici demokratických stran, které se postaví čelem k zásadním výzvám, které Desítku čekají. V souladu s našimi předvolebními sliby musíme okamžitě řešit pomoc obyvatelům Desítky, kteří se díky energetické krizi nyní ocitli ve složité životní situaci. Máme v plánu obnovit pohotovost v Malešicích, musíme pokračovat v opravách a výstavbě škol a školek, posunout KD Eden, vyřešit otázku radnice, opravit KD Barikádníků a mnohé další. Voličům jsme slibovali realizaci konkrétních projektů a opatření a přesně to chceme dodržet. Uzavření spolupráce s koalicí VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL za podmínek, o kterých nyní podrobně diskutujeme, nám dává reálnou šanci věci posouvat maximálně rychle dopředu ve prospěch obyvatel Desítky. Rád bych všem zúčastněným poděkoval za korektní jednání, které vznik této koalice změny umožnilo,“ říká Martin Valovič, předseda ODS Praha 10 a lídr kandidátky SPOLEČNĚ PRO PRAHU 10 (ODS a TOP 09).

Na základě pondělní dohody tak strany už o koalici nebudou vyjednávat se zástupci dalších uskupení a plánují společně naplňovat své volební programy, které mají mnoho společného.

„Jsme rádi, že vznikající koalice má šanci prosadit velké množství slibů, které jsme dali našim voličům. Máme společné cíle i dost zkušeností s vedením městské části a právě velká programová shoda a odbornost jsou šancí posunout věci v Praze 10 správným směrem. Zaměřit se chceme na bezpečnost, školství, bytovou problematiku a v neposlední řadě i na to, jak můžeme lidem pomáhat v současné situaci, která pro mnoho obyvatel není jednoduchá,“ zdůrazňuje předseda TOP 09 v Praze 10 a zastupitel Radek Lojda za SPOLEČNĚ PRO PRAHU 10 (ODS a TOP 09).

„Věřím, že se nám s kolegy podaří sestavit funkční tým, který se v nelehké době chopí odpovědnosti za Prahu 10 a dokáže ve vzájemné shodě a respektu pokračovat v práci na zlepšování života na Desítce. To nás ostatně spojuje. Naše priority jsou konkrétní pomoc rodinám, seniorům a jednotlivcům v nesnázích, rekonstrukce, stavby a přístavby základních a mateřských škol, péče o desítkovou zeleň, dobré klima a uchování Trojmezí jako přírodního parku celopražského významu, kvalitní správa obecních bytů a zlepšování života na sídlištích, podpora dobrovolníků a smysluplných kulturních aktivit, spolupráce s organizacemi, udržitelné hospodaření a mnoho dalšího, na čem jsme pracovali už v minulém volebním období,“ shrnuje David Kašpar, lídr kandidátky a předseda zastupitelského klubu koalice VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL.

Včera podepsané memorandum je dohodou o společné spolupráci. Konkrétní obrysy nové koalice budou předmětem dalších jednání a veřejnost o nich bude informována v blízké době. Text memoranda připojujeme v příloze.

Kontakty pro média:
Martin Valovič, předseda ODS v Praze 10, tel.: 602 367 605
Radek Lojda, předseda TOP 09 v Praze 10, tel.: 777 849 744
David Kašpar, předseda zastupitelského klubu koalice VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL, tel.: 777 321 105

Ondřej Ertl

právník, sportovec

34 let, Starostové a nezávislí – Vinohrady

Kontakt: ertl.ondrej@gmail.com

Gesce: sport a volný čas, bytová politika

Ondřej se věnuje sportu a správě nemovitostí.

Na sportovním poli se nejdříve věnoval vrcholovému sportu a následně se zapojil do spolkového života sportovního prostředí, kde organizoval činnost sportovního oddílu, pořádal sportovní akce a pomáhal v rozvoji mladým talentům. V současné době Ondřej pracuje ve Sdružení sportovních svazů České republiky z.s., ve kterém pomáhá s administrativou a projekty sportovním svazů a spolkům.

Tomáš Janík

Geograf, krajinný ekolog a vedoucí skautského střediska

30 let, bez politické příslušnosti – Strašnice a Bohdalec

Kontakt: tomas.janik92@seznam.cz

Gesce: územní a strategický rozvoj, životní prostředí, doprava, volný čas

Tomáš se jako koordinátor procesů udržitelného rozvoje na radnici v uplynulém volebním období věnoval zejména propojování témat územního a strategického rozvoje, životního prostředí a dopravy. Působil jako analytik a je spoluautorem Mapy významných změn územního plánu a stavebních záměrů na Praze 10: https://strategieprodesitku.cz/mapy/.

Vyrůstal s výhledem na Kubáň a nyní zde žije s ženou a malou dcerkou. Po studiu historie a fyzické a sociální geografie působí v současné době na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde dodělává doktorské studium, a zároveň se odborně věnuje krajině ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy. Od svých desíti let je skautem, podílel se na vedení vzdělávacích kurzů pro vedoucí a vede skautské středisko Scarabeus s klubovnou na Bohdalci.

Gabriela Kolářová

finanční analytička, místopředsedkyně STAN Praha 10

36 let, Starostové a nezávislí – Zahradní Město

Kontakt: gabii.kolarova@gmail.com

Gabriela nejprve vystudovala hotelový management a následně se profesně věnovala hotelnictví a cestovnímu ruchu. Po rodičovské dovolené se rozhodla směřovat svoji profesní dráhu do oblasti financí a s tím přišlo i odhodlání doplnit si formální vzdělání v magisterském programu Ekonomika a management. V současné době pracuje jako finanční analytička pro nadnárodní společnost. Její silnou stránkou je naprostá organizovanost – příkladem je trojboj „rodina, studium, zaměstnání“, který operativně proměnila v „rodina, komunální politika, zaměstnání“. Gabriela je místopředsedkyní STAN Praha 10. Je vdaná, má dvě dcery a žije s rodinou na Zahradním Městě.